CIPÍN, R. Matematické modely transformátorů a asynchronních motorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Patočka, Miroslav

V rámci dipomové práce se dipomant velmi úspěšně zabýval třemi různými, vysoce teoretickými problémy, z nichž každý by mohl tvořit jádro samostatné diplomové práce. V rámci první problémové oblasti diplomant vytvořil v prostředí Matlab-Simulink velmi dobře pracující matematické modely transformátoru napětí i transformátoru proudu s nelineárními magnetickými obvody. V rámci druhé oblasti se zabýval experimentální identifikací parametrů náhradního zapojení asynchronního motoru. V rámci třetí oblasti verifikoval zcela novou matematickou metodu analýzy a syntézy vinutí střídavých strojů, tuto metodu teoreticky hlouběji rozvinul a zdokonalil. Zadání diplomové práce bylo splněno bezezbytku. Formální zpracování práce je výborné. Diplomant postupoval při řešení práce mimořádně iniciativně a samostatně a prokázal vynikající znalosti z oblasti teoretické elektrotechniky a matematiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Běloušek, Josef

Tato práce je zaměřena na transformátory a asynchronní motory, lze ji rozčlenit do tří hlavních celků. V prvním z těchto celků se diplomant zabývá konstrukcí matematických modelů transformátorů napětí a proudů. Přínosem z první části jeho diplomové práce je ucelená a přehledně zpracovaná problematika obvodového modelu transformátoru napětí a proudu jak s lineární, tak s nelineární magnetizační charakteristikou. Stěžejní část práce je věnována náhradnímu zapojení asynchronního motoru ve tvaru Ga,a-článku. Pro takto zvolené náhradní schéma je vyřešena proudová a momentová charakteristika v závislosti na skluzu. Vypočtené charakteristiky jsou porovnány s naměřenými. Dále je provedena citlivostní analýza momentové charakteristiky na všechny parametry náhradního zapojení asynchronního motoru ve tvaru Gama-článku, včetně uvažování oteplení statorového i rotorového vinutí. V závěru práce je provedena analýza vinutí střídavých strojů. Jsou zde porovnány dvě metody. První metoda, která spočívá v určení celkového počtu závitů, jejich rozložení do statorových drážek takovým způsobem, aby magnetické pole ve vzduchové mezeře bylo co nejvíce sinusové. Druhá metoda využívá Fourierovy řady. Ze znalosti rozložení hustoty vodičů daného vinutí, počtu pólpárů a geometrických rozměrů je vypočítán celkový spřažený magnetický tok, průběh magnetické indukce ve vzduchové mezeře stroje a tedy i celkový počet vodičů. Práce má rozsah 77 stran. Členění práce do kapitol je logické, práce je bez gramatických a formálních chyb. Použité úvahy a výpočty neobsahují zjevné chyby. Diplomant v práci předvedl zvládnutí náročné teorie a prokázal potřebné inženýrské schopnosti. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

eVSKP id 13243