RŮŽIČKA, T. Vliv iontů hliníku ve struktuře hydroxidu nikelnatého na vlastnosti elektrod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlaříková, Marie

Pan Růžička zpracoval diplomovou práci s názvem " Vliv iontů hliníku ve struktuře hydroxidu nikelnatého na vlastnosti elektrod". Předmětem předložené práce je studium vlivu hlinitých solí jako přísady při elektrochemické tvorbě vrstev hydroxidu nikelnatého. Teoretická a studijní část je bohatě a správně podaná. Práce zřejmě zahrnovala mimořádně velký objem experimentální práce, spočívající v přípravě řady elektrod s různým poměrem Ni : Al, a ve vyhodnocování jejich vlastností. Diplomant pracoval samostatně a byl aktivní. K práci mám následující dotazy: 1.Během elektrodeposice (tvorby vrstvy hydroxidu) potenciál nejprve klesá strmě, a potom se - při dosažení potenciálu potřebné reakce - pokles výrazně zpomalí a přiváděný proud se spotřebuje na tvorbu hydroxidu. Mluvit o "poklesu odporu" je zde nevhodné. Spíše se systém chová jako silně nelineární kapacita, která po překročení nějaké meze začne přijímat náboj. 2.Kapacita (náboj) v různých pokusech je b tabulce v prezentaci uváděn jen na 3 desetinná místa, a jeho hodnota se přitom pohybuje v tisícinách. Drobnosti tak zanikají v zaokrouhlovací chybě. 3. Opravdu se měřila impedance až do 100 MHz? 4.Způsob vyhodnocení "odporu" jako hodnoty při nejnižším použitém kmitočtu je silně zavádějící. Impedance výrazně roste při poklesu kmitočtu vzhledem k jejímu v podstatě kapacitnímu charakteru, a hodnota kmitočtu 100 kHz jako dolní meze je příliš vysoká. Práci doporučuji přijmout k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Vrbický, Jiří

Bc. Tomáš Růžička se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá studiem příměsí hliníku do hydroxidu nikelnatého pro kladnou elektrodu alkalických akumulátorů. Hmoty byly proměřovány cyklickou voltametrií a impedanční spektroskopií. V práci jsou uvedeny výsledky měření tenkých vrstev hydroxidu niklu vytvořených elektrodepozicí. Nejdříve byl proměřen čistý hydroxid nikelnatý, který je dále porovnán se vzorky o různé koncentraci iontů hliníku. Dále byl testován elektrolyt s přídavkem tenzidů a jeho vliv na vlastnosti elektrody. Práce je v rozsahu rozsah 72 stran, obsahuje úvod, teoretickou část, experimentální část a závěr. Práce je členěna systematicky a je zřejmý postup prováděných prací. Obrázky jsou voleny vhodně. Práci bych vytknul viditelné nepřesnosti způsobené zřejmě automatickým systémem oprav. Impedanční spektroskopie se zřejmě měřila od 100mHz a ne 100MHz. Naměřené kapacity mohly být uvedeny jinak než na několik desetinných míst, takto to není úplně přehledné. Tuto práci hodnotím výborně a doporučuji pro získání titulu inženýr.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 31553