RYŠAVÝ, A. Výpočtové modelování funkce lidského vokálního traktu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Švancara, Pavel

Diplomant ve své práci vytvořil výpočtové modely lidských vokálních traktů pomocí metody přenosových matic a pomocí metody konečných prvků. Geometrie vokálních traktů, nastavených na vyslovování českých samohlásek [a:] a [i:], byla vytvořena na základě snímků z magnetické rezonance (MR). Oběma metodami byly počítány vlastní frekvence a tvary kmitů vokálních traktů, průběhy akustického tlaku v ústech při harmonickém buzení a výsledky obou metod byly porovnány. Diplomant splnil všechny požadavky zadání a prokázal velmi dobrou schopnost komplexního přístupu k řešení zadaného problému. K řešení přistupoval velmi svědomitě a iniciativně. Vytvořené modely bude možno využít pro analýzu některých patologií tvorby hlasu eventuelně pro predikci chirurgických zákroků v oblasti vokálního traktu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hájek, Petr

Bakalářská práce shrnuje důležité informace o tvorbě hlásek a řeči a podává stručný a srozumitelný přehled výpočtových modelů, které se snaží modulaci řeči ve vokálním traktu popsat. Na rozsahem a hloubkou adekvátní rešeršní část navazuje část věnovaná tvorbě výpočtových modelů vokálních traktů – první vytvořený metodou přenosových matic, druhý řešený pomocí metody konečných prvků. Srovnány jsou nejen vhodnosti použitých metod, ale také výsledky z modální a harmonické analýzy, tedy formantové frekvence, vlastní tvary akustického tlaku, frekvenční spektra a také hladiny akustického tlaku. Správnost výsledků je ověřena podle výsledků z literatury. Celkově je práce na vysoké úrovni, a to z hlediska obsahu, formy i jazyka. Práce je jednoduše rozčleněná, což umožňuje snadnou orientaci v textu a logické struktuře. Výsledky jsou zpracovány přehledně, avšak někdy poněkud zmatečně (tab. 5.2, obr. 6.12–6.15), v textu je několik neškodných překlepů a nejasností (např. chybějící odkaz na rovnici). Vyjma některých nedostatků práce spíše převyšuje požadavky kladené na úroveň bakalářské práce a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 92553