KALNÍK, J. Moderní metody restaurace audiosignálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Práce Jana Kalníka se věnuje nelehkému tématu rekonstrukce signálu z jeho nekompletního pozorování. Ukázalo se, že student vstřebal všechny důležité matematické koncepty, které jsou k tomuto úkolu potřeba. To na naší škole není samozřejmé a oceňuji to. Rovněž kladně hodnotím, že se student samostatně naučil práci v Matlabu. Jan Kalník pracoval se zápalem, ale zároveň musím říct, že s časovými přetržkami. Jazykový styl neodpovídá požadavkům na bakalářské práci, která by měla být více formální.
Bakalářská práce Jana Kalníka se zabývá zajímavou problematikou rekonstrukce audiosignálů pomocí řídkých reprezentací. Student se chopil tohoto těžkého tématu velmi zdárně a implementoval vlastní rekonstrukční algoritmy. Výsledné rekonstruované signály objektivně i subjektivně zhodnotil. K obsahové stránce nemám mnoho výhrad. Bylo by zajímavé porovnat rekonstrukce získané pomocí řídkých reprezentací s uvedenými AR metodami. Subjektivní hodnocení signálu by mohlo být dle mého názoru provedeno více osobami. Hodnocené rekonstruované signály by také bylo vhodné vložit do přílohy práce. Formální stránka práce avšak velmi zaostává za stránkou obsahovou. Celkově je slohový styl velice neformální a nevhodný pro psaní bakalářské práce. Hojně také chybí interpunkce. Abstrakt je psán v budoucím čase, takže čtenář může lehce nabýt dojmu, že práce se teprve bude dělat a ne že jsou již hotové výsledky. Závěr není rovněž adekvátně napsán. V některých částech postrádám citaci (kapitola 1, řídké reprezentaci signálů, proximální algoritmy). V textu se vyskytují symboly a pojmy, aniž by byly zavedeny. Dále se v práci vyskytuje nejednotné značení. Na str. 22 je chybně uvedeno, že není zaručeno dosažení globálního maxima – jedná se o úlohy minimalizační. Proximální operátory (viz vztahy 6.4 a 6.5) jsou funkcí x a ne z. Na str. 31 autor čtenáře odkazuje na rekonstrukci nahrávky go.wav, ale chybí její obrázek. Tabulka 6.1 by mohla být lépe popsána. Celkově považuji zadání práce za splněné a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 93610