BRTNICKÝ, J. Dálkové ovládání motorového spouštěče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Zadání diplomové práce lze s ohledem na téma, kterého se týká považovat za velmi náročné. Student splnil zadání práce v jejím plném rozsahu, tj. vypracoval literární rešerši na téma způsob řízení krokových motorů pomocí integrovaných obvodů, nastudoval normy vztahující se ke spínacím a řídícím přístrojům nízkého napětí sestavil seznam zkoušek aplikovatelných na pohon dálkového ovládání, nakreslil obvodové schéma navrženého celku, pro elektrický obvod navrhl desku plošného spoje a odladil řídící program mikroprocesoru. Z hlediska vysoké odborné úrovně diplomové práce je znát proaktivní přístup studenta k řešení dané problematiky. Jednotlivé úkony následují v logickém sledu. Student se zamýšlí nad funkčními vazbami a omezeními, která zvolené řešení přináší a snaží se hledat optimální řešení. Velmi pěčlivě student postupoval při ověřování správnosti navrženého řešení, při provádění simulací a potřebných měření na prototypu v laboratoři ABB. Student Bc. Jiří Brtnický projevil dostatečnou aktivitu při dokončování, což se projevuje na úrovni jejího zpracování. Předložená práce studenta je zpracována na 65 stranách a je členěna do 6 kapitol. Název dobře vystihuje obsah práce, je věcný a stručný. Úvod se vztahuje k dané problematice, obsahuje dostatečné množství informací, shrnuje na přiměřené úrovni současný stav poznání, kriticky hodnotí shromážděné informace a jasně formuluje stanovené cíle. Část věnovaná simulacím a měření mohla být oddělená a utvořit samostatnou kapitolu. Předložená diplomová práce je s ohledem na zadané téma velmi dobře sestavena v logickém sledu a v souladu s platnými normami. V seznamu použité literatury autor uvádí 33 literárních pramenů, většinou technických norem a technicko-marketingových materiálů volně přístupných na internetu. Z textu práce je patrné, že se student více než o citovanou literaturu opírá o vlastní poznatky vyplývající z testů / pokusů probýhajících během vývoje a o konzultaci s odborníky ze zadavatelské firmy, případně subdodavatelských organizací. Výstup diplomové práce se plně shoduje s cílem stanoveným v zadání. Student sestavil funkční prototyp přístroje a na něm ověřil elektrické a mechanické parametry / vazby požadované zadavatelem. Hlavním přínosem práce je realizace funkčního prototypu dálkového ovládání motorového spouštěče a ověření požadovaných parametrů na základě provední série měření. Zadavatel tak získal důležité poznatky o realizovatelnosti myšlenky a získal data upřesňující / definující, jakým směrem bude vývoj dálkového ovládání směřovat. Výsledky práce lze využít jako podklad pro další vývojovou práci konstruktérů v zadavatelské organizaci. Na základě ověření důležitých parametrů také usnadní rozhodování řídících pracovníků o nákladové a časové stránce projektu.
Obsahem diplomové práce je návrh a realizace elektronické části dálkového ovládání motorového spouštěče. Posuzovaná diplomová práce má 56 stran a přílohy a obsahuje 6 kapitol. Těžiště práce je v kapitole 5. Diplomant se podrobně seznámil s normami pro spínací a řidicí přístroje nízkého napětí a normami pro elektromagnetickou kompatibilitu. Požadavky těchto norem potom použil při svém návrhu a při zkoušení funkčnosti. Výstupem je návrh schématu elektronické části, návrh dvou desek plošných spojů a jejich osazení a oživení a dále návrh programového vybavení pro mikrokontrolér. Prototyp mechanické části dálkového ovládání zhotovil diplomant dříve v rámci bakalářské práce a semestrálního projektu a v diplomové práci bohužel není podrobněji popsán. Asi ze stejného důvodu chybí rozbor, zda se podobná řešení vyskytují na trhu. Funkčnost částí navrženého systému byla ověřována simulací (se základními modely), a také experimentálně. Výsledky měření jsou uvedeny v závěru práce. Předložená diplomová práce je zpracována pečlivě a z textu je zřejmé, že se autor v problematice digitálních obvodů, spínaných zdrojů i krokových motorů velmi dobře orientuje. Diplomová práce má dobrou typografickou kultivovanost a jen několik gramatických chyb. Text je čitelný, i když poněkud stručný, a popis problematiky velmi dobře členěn. V řadě momentů si diplomant řešení úlohy zjednodušil a více popisuje než hodnotí, vypočítává a porovnává. To platí i o závěru, kde především popisuje, co bylo uděláno. Závěr: Předloženou prací dokázal diplomant svoji schopnost samostatné inženýrské práce, pracoval s dostatečným množstvím vhodné literatury a splnil v celém rozsahu zadání diplomové práce. Celkově hodnotím práci jako výbornou s drobnými nedostatky formálního charakteru a navrhuji hodnocení 91 bod.
eVSKP id 66838