ERYGANOV, I. Teorie koalic pro Cournotův model oligopolu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Hrdina, Jaroslav

Práce aplikuje pokročilé partie TU-kooperativních her na problém Cournotova oligopolu. Autor vybudovanou teorii používá pro nalezení možných řešení navržené koaliční struktury. Práce je velice nadprůměrná po teoretické stránce a obsahuje i práci s reálnými daty. Student pracoval samostatně a celková obsahová úroveň práce překračuje standardy kladené na bakalářské práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A Cílem práce bylo pomocí pokročilých partií kooperativní teorie her popsat některé význačné vlastnosti Cournotova modelu oligopolu a tohoto cíle bylo plně dosaženo.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Teorie her je v současnosti klasická matematická metoda v ekonomii. Její použití zdůrazňuje konkurenční aspekty, přičemž kooperativní teorie her umožňuje kvantifikovat různé možnosti spolupráce.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A Nastudované partie jsou v kapitole tři adekvátně použity a takto dosažené výsledky mají vypovídající hodnotu.
Praktická využitelnost výsledků B Dopočítané výsledky odrážejí reálnou vyjednávací schopnost jednotlivých účastníků. Bylo by zajímavě na základě takto získaných výsledků predikovat jejich chování.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Práce je uspořádaná dobře, některé důkazy vět by mohli být trochu lépe strukturované.
Práce s informačními zdroji, včetně citací A Práce s citacemi a informačními zdroji je bez výhrad.
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Osička, Ondřej

Autor v práci modeluje spolupráci firem v oligopolu s využitím kooperativní teorie her. Analyzuje stabilitu kartelu a případné následné přerozdělení zisku mezi spolupracujícími firmami.Na matematicky zaměřenou práci text místy působí mírně zmateně a nekonzistentně. Střídání tahů jako jeden z tzv. základních prvků hry je porušen v Příkladu 1.4. Součástí Definice 1.1. je příklad, kde čtenář nemusí rozlišit, kdy končí definice a začíná příklad. Věta 1.1. není správně, pokud se neuvažují smíšené strategie, které však autor definuje až později. Často také nejsou dostatečně popsány proměnné vyskytující se v matematických formulacích či chybí vysvětlující popis tabulek nebo obrázků. Při definici balancované hry je využita množina P(N), jež není nikde definována. Pokud se jedná o koaliční strukturu na množině hráčů N, dosud značenou P, je definice a z ní vycházející věty špatně. Mělo by se totiž jednat o potenční množinu množiny N. Zmíněné nedostatky však neovlivňují správnost zbytku práce a přisuzuji je čerpání z různých zdrojů, jelikož literatura z teorie her není příliš konzistentní.Ve druhé kapitole autor popisuje nedostatky všeobecně užívaných definic charakteristické funkce hry a motivuje použití ?-charakteristické funkce, která je vhodnější pro popis spolupráce firem v oligopolu. Dále se autor soustředí na popis vlastností této funkce, jí příslušící hře a představuje NP-hodnotu jako možnost rozdělení zisku. Ve třetí kapitole pak autor znázorňuje užití studovaných konceptů na příkladech. Tato náročná problematika je zpracována velmi precizně s použitím ilustrativních příkladů počítaných vlastními skripty v softwaru Matlab. I přes zmíněné nedostatky tedy považuji práci za nadstandardní a hodnotím ji jako velmi dobrou.Doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků A
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 99626