STRIEŠ, J. Simulace víceúrovňových měničů napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalářská práce se zabývá simulacemi víceúrovňových měničů. První část je věnována obecné teorii měničů. Dále je v této části proveden rozbor základních topologií víceúrovňových měničů. Druhá část práce se zabývá simulací dvou vybraných topologií vhodných k napájení asynchronního motoru. Pro topologii kaskádního řazení H-můstků (CHB) a modulární topologii s polovičními H-můstky (MMC) byly provedeny simulace vybraných jevů. Na základě těchto simulací bylo provedeno srovnání obou topologií. Téma simulace měničů modulární topologie s polovičními H-můstky (MMC) je velmi obsáhlé a náročné téma. Jedná se především o množství potřebných algoritmů pro optimální řízení měniče, která přesahuje rozsah i očekávanou odbornost bakalářské práce. Proto je v práci přistoupeno k několika zjednodušení. Student pracoval velmi pilně a svědomitě. Velmi často využíval konzultace prostřednictvím MS Teams, kde věnoval velkou pozornost připomínkám vedoucího. Také prokázal odbornou znalost angličtiny v případě čerpání informací z mezinárodních vědeckých zdrojů. Nicméně se v práci objevují některé drobné typografické chyby, zejména v části seznamu zkratek a symbolů. Jinak má práce velmi dobrou formální úroveň. Z dané práce je vidět, že student problematice víceúrovňových měničů velmi dobře porozuměl. Zadání práce bylo splněno, a proto ji doporučuji k obhajobě.
Bakalářská práce se zabývá problematikou víceúrovňových měničů napětí a jejich simulací. V první části práce je uvedeno základní rozdělení tranzistorových měničů. V další části následuje rozdělení víceúrovňových střídačů a popis používaných topologii – škoda že používané zkratky pro topologie nejsou uvedeny v obr. 2.1, takto je musí čtenář postupně odhalovat. Následuje základní rozdělení a popis způsobů šířkově pulzní modulace. Druhá část práce se zabývá simulací dvou zvolených (z hlediska použití nejlepších) topologií měničů s připojeným asynchronním motorem. Student splnil zadání beze zbytku a je znát že se v problematice dobře zorientoval. Práce je velice přehledná, bez překlepů. Princip víceúrovňových měničů i způsobů modulace je srozumitelně vysvětlen. To se týká i části se simulacemi.
eVSKP id 133088