KAŠÍK, O. Detekce QRS komplexů s využitím Stockwellovy transformace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Smital, Lukáš

Bakalářská práce se zabývá problematikou detekce QRS komplexů v EKG signálech s využitím Stockwellovy transformace. Student navrhl a realizoval detektor QRS, který otestoval na dvou dostupných standardních databázích. Předzpracování a zvýraznění QRS komplexu je v práci realizováno pomocí Stockwellovy transformace a Shannonovy energie. Detekční část je realizována adaptivním prahem s dalšími pomocnými pravidly. Především praktická část práce je napsána velice přehledně a srozumitelně. Popisný text je navíc doplněn o řadu ilustrací, které napomáhají k pochopení navrženého algoritmu. Navržený detektor dosahuje vynikajících výsledků, které snesou i porovnání s publikovanými profesionálními algoritmy. Díky detailnímu rozboru úspěšnosti na jednotlivých signálech doprovozených ilustracemi se čtenář snadno dozví silné i slabé stránky navrženého řešení. Student k bakalářské práci přistupoval svědomitě a řádně využíval konzultací. Zadání je slněno v celém rozsahu. Po formální i odborné stránce je práce na vynikající úrovni.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Kozumplík, Jiří

Cílem Bakalářské práce byl návrh a realizace detektoru komplexů QRS s využitím Stockwellovy transformace (S-transformace). Úvodní dvě kapitoly (str. 2 až 14) jsou přiměřeným stručným úvodem zaměřeným na signály EKG a jejich vlastnosti. V kapitole věnované metodám detekce komplexů QRS se z mnoha existujících algoritmů autor soustředil na tři jednoduché a dva sofistikovanější (s využitím vlnkových transformací a UNS). U tří z těchto metod sice postrádám odkazy na zdroje, ale z ilustračních obrázků soudím, že algoritmy sám realizoval. Na str. 23 až 27 autor popisuje detekci vycházející z S-transformace, aplikace Shannonovy energie a adaptivního prahu. Zde mohl věnovat více prostoru S-transformaci, např. její souvislosti s krátkodobou Fourierovou transformací a s transformací vlnkovou, které lze k detekci QRS také použít. Realizační část práce (str. 28 až 36), ve které autor popisuje detektor, který navrhl a realizoval, je zpracována výborně. Tato kapitola obsahuje stručný, výstižný a současně úplný popis algoritmu, včetně přehledu volitelných parametrů detektoru. V posledních dvou kapitolách (str. 37 až 45) je vyhodnocena úspěšnost detekce realizované na veřejně dostupné databázi MIT-BIH Arrhythmia Database. Nechybí přehledná tabulka shrnující úspěšnost detekce pro jednotlivé signály databáze a několik ukázek detekce na velmi rušených signálech. Oceňuji porovnání dosažených výsledků s výsledky jiných autorů, kteří pracovali se stejnou databází. Výsledky detekce jsou natolik kvalitní, že by stálo za úvahu použitou metodu publikovat. Předloženou práci hodnotím po formální i věcné stránce jako výbornou, autor splnil zadání projektu v plném rozsahu.

Navrhovaná známka
A
Body
97

eVSKP id 110506