CAGÁŇ, A. Návrh a vývoj univerzálního napájecího zdroje notebooků do současných motorových vozidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student se zabýval praktickým návrhem univerzálního zdroje pro napájení různých notebooků s výkonem 60 až 120 W do různých motorových vozidel se stejnosměrným bateriovým rozvodem o jmenovitém napětí 6, 12, 24, 36 a 48 V. S úkolem se student úspěšně vypořádal, a zadání tedy splnil výtečně. Studentův přístup k řešenému úkolu hodnotím velice kladně -- byl velmi aktivní, vše řešil zavčasu, většinu práce měl hotovou již v první půlce zimního semestru, kdy jsme spolu více konzultovali celý systém zdroje, jeho ochrany, účinnost, zvlnění výstupního napětí aj., diskutovali jsme možnosti zjišťování (vstupního) napájecího napětí, konkrétní DC-DC měniče, nevhodnost použití relé apod. Poté pracoval zcela samostatně. Díky velké časové rezervě jsem studentovi kladl na srdce, aby při psaní textové části BP používal technicky-odborný inženýrský přístup: tvrzení dokládat odkazy na literaturu (použil) nebo teoretickým výpočtem (použil) nebo teoreticko-praktickou simulací (využil), popř. praktickým experimentem (také využil). Vše důsledně a bez výjimky splnil. Svou práci student A. Cagáň navíc prezentoval na konferenci Student EEICT 2021. Textovou část bakalářské práce hodnotím na bakalářské úrovni jako velice zdařilou -- text působí čtivým a výtečným dojmem, teoretická část je přehledně zpracována a uvádí čtenáře do problematiky; poté na ni navazuje část praktická. Text je napsán technicky-odborně bez výrazných gramatických a slohových prohřešků. Z typografického hlediska bych vytkl občasnou přítomnost jednohláskových slov na koncích řádků (např. str. 15, 35), dělení hodnoty veličiny a její jednotky na koncích řádků (např. str. 24, 31), formátování některých bibliografických záznamů a jiné drobnosti. Fyzickou realizaci jsme společně probírali zpočátku na online konzultacích a věřím, že ji student bude prezentovat též při obhajobě. Celkově práci studenta Adama Cagáňa hodnotím 98 body, známkou A, doporučuji k obhajobě a přimlouvám se k nominaci na udělení některé z cen.
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem a realizací nabíječky různých typů notebooků použité v různých napájecích soustavách motorových vozidel. Student se ve své práci nejprve zabývá popisem obecných teorií použitých dále v návrhu, poté se zabývá návrhem samotného zařízení, které nejprve ověří rozsáhlou řadou simulací a poté následně popisuje realizaci. Závěrem se student zabývá podpůrnými obvody nutnými pro provoz zařízení a celou práci završuje sérií ověřovacích a testovacích měření. Úvodem bych předeslal, že způsob popisu předložené problematiky je na mimořádné výši. Student při řešení jakékoliv dílčí problematiky postupuje pregnantně a s vysokou erudicí. Vždy nejprve uvede rešerši možných řešení, poté kvalifikovaně odhadne nejlepší způsob návrhu, následně provede simulaci, poté popíše samotný návrh, který následně podrobí testování. Výsledek neopomene kvalifikovaně diskutovat. Uvedený itinerář používá při návrhu všech dílčích segmentů celého zařízení, tedy: samotného zdroje, nastavení výstupního napětí, vstupní ochrany, řídicí části atd. Práce v celém rozsahu oplývá potřebnými vzorci a postupy výpočtů jednotlivých součástí, dostatečným množstvím grafů a tabulek doplněný věcným textovým popisem. Po technické a odborné stránce vidím tuto práci jako mimořádnou, ne z důvodu enormní složitosti a náročnosti, ale z důvodu provedení popisu jednotlivých bloků návrhu. Z formálního hlediska bych práci vytknul některé nedostatky. Především nejednotná proporce obrázků a grafů. Některé z nich jsou enormně velké (obr. 2.1, 2.4...), některé zas příliš drobné až nečitelné – zejména osy některých grafů (obr. 6.7 aj.). Silná komprese obrázku 8.1 na straně 47 zamezuje ověření jeho popisu vyplývajícího z textu. Tento obrázek by si zasloužil být rozdělen na 4 samostatné tak, aby byl zřejmý detail. Poslední prohřešek, na který bych poukázal je absence pevných mezer mezi hodnotou a jednotkou, projevující se v hojné míře přetečením jednotek na další řádek. Celkový dojem z předložené práce je výborný, oceňuji především striktně danou hierarchii popisu jednotlivých bloků návrhu a dostatečný popis věnovaný i sebemenším detailům ovlivňujícím návrh celého zařízení.
eVSKP id 134668