JURAČKA, M. Návrh a charakterizace organických polovodičových součástek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Bakalářská práce se zabývá návrhem a charakterizací tranzistorových struktur s organickými polovodivými materiály. Hlavním úkolem studenta bylo nastudovat problematiku organických polovodičů a součástek, navrhnout topologii součástek a tyto struktury charakterizovat. Úkol byl z pohledu vedoucího práce splněn. Naměřená data sice nekorespondují s očekávanými výsledky, avšak u tohoto typu práce, kde byl použit nový organický polovodivý materiál, jsou tyto naměřené hodnoty dále použitelné jako základ pro další práci. Realizace nového návrhu tranzistoru a rezistoru nebyla z technologických důvodů provedena, proto byla některá měření uskutečněna na testovací tranzistorové struktuře, dodané spolupracujícím pracovištěm na Fakultě chemické VUT. Student pracoval poctivě a pravidelně docházel na konzultace připraven a s podnětnými dotazy, připomínkami a návrhy na další realizaci zadané bakalářské práce. Student se také aktivně zúčastnil studentské konference EEICT. Formální zpracování práce je dostatečné a přehledné. Informace o organických látkách a součástkách student čerpal jak z česky tak anglicky psané literatury, kterou si z velké části sám vyhledal.
Student předložil bakalářskou práci většího rozsahu (69 stran) než je standard. První teoretická část je velmi dobře zpracována a obsahuje přehled materiálů, chronologický vývoj organických součástek a způsoby depozice. Tato část je zpracována velmi pečlivě a přehledně. V druhé části student popisuje návrhy a jejich výrobu elektrodových systémů pro testování materiálů. V další části je prezentována řada výsledků charakterizace vzorků a končí závěrem práce. Testované vzorky byly vyrobeny na Fakultě chemické a tato práce se snaží přinést jejich charakterizaci. Při realizaci je popisováno využití organických substrátů, které byly vyhodnoceny jako nevhodné, protože se deformují s teplotou, ale nikde v práci není uvedeno, že by testované vzorky musely být vytvrzovány při vyšších teplotách. Další neobjasněné záležitosti jsem zanesl do otázek. Obě výsledkové části obsahují spoustu velkých obrázků, ale méně textu, což odpovídá významně většímu stránkovému rozsahu práce. Vyhodnocení obrázků je vágní, bez konkrétních údajů odečtených z VA charakteristik, např. velikost odporu nebo prahového napětí. Některé průběhy by bylo dobré pro presentaci vyhladit proložením vhodnou aproximační křivkou. Dosažené výsledky odpovídají nekvalitě dodaných vzorků, ale i tak ukázaly zajímavé chování použitých materiálů. Na druhou stranu nelze předpokládát, že chování těchto materiálů musí bezpodmínečně odpovídat chování konvenčních křemíkových součástek, jak se v závěru student domnívá. Po formální stránce je práce zpracována na dobré úrovni, má logickou strukturu pouze se ve výsledkové části i v závěru objevují hrubé chyby. Struktura i rozsah textu je adekvátní bakalářské práci. Literatura je širšího rozsahu, než bývá standard. Celkovou úroveň práce hodnotím stupněm B a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 54776