MIKULSKÝ, P. Návrh zasíťování vzdálené oblasti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
V bakalářské práci student vypracoval návrh zasíťování odlehlé oblasti v Rusku, následně pomocí simulátoru Wireless InSite analyzoval navrženou síť. Kladně hodnotím aktivitu a samostatnost studenta při řešení dané práce, získání komerčního simulačního softwaru a získání terénních map použitých pro analýzu bezdrátových spojů. Student řešil návrh sítě pro konkrétní oblast s použitím konkrétních zařízení a snažil se simulaci přiblížit reálným podmínkám. Nedořešenou otázkou zůstává napájení zařízení v bodě mezi vesnicemi a posouzení další lokality pro umístění vysílačů. Dalším nedostatkem je nečitelnost některých obrázků, překlepy v textu a někdy nevhodná slovní spojení. Celkově práci hodnotím kladně a navrhuji známku B 86.
Bakalářská práce studenta Petra Mikulského zpracovává problematiku návrhu komunikační infrastruktury pro zajištění konektivity v odlehlých oblastech. Student se dle oficiálního zadání práce v teoretické části soustředí na popis jednotlivých druhů komunikačních sítí. Zde bohužel přichází první problém, a to nedostatečné porovnání jednotlivých technologií/sítí. Kapitoly 2-5 nejsou stejně členěny, a proto není možné pouze z textu vyvodit závěry o (ne)použitelnosti dané technologie. Chybí zde tedy shrnující tabulka. Z povahy zadání práce, respektive řešeného území, je již na začátku zřejmé využití bezdrátových komunikačních technologií, nicméně ty v práci nejsou popsány do většího detailu. Chybí zde také informace o nastupujících mobilních komunikačních systémech 5. generace. Praktická část práce (kapitoly 6-8) obsahuje popis uvažované lokality, dostupných simulačních nástrojů a následnou diskuzi zvoleného řešení. Jako simulační nástroj pro zjištění úrovně signálu v jednotlivých bodech navržené infrastruktury byl zvolen Wireless InSite. Z pohledu komunikačních požadavků dle zadání (150 koncových uživatelů; min. přenosové rychlosti 2Mb/s (DL)/1Mb/s (UL)) a také na základě zvolené komunikační technologie (IEEE 802.11ac) je dle oponenta nedostatečné prezentovat výsledky pouze na základě informací týkajících se vlivu okolních budov a terénu na propagaci rádiového signálu. Očekávaná propustnost je kalkulována pouze z úrovně signálu a použité modulace na straně přijímače. Chybí zde tedy doplnění o scénář (např. v simulačním prostředí Network Simulator 3, které student v práci sám zmiňuje), kde by byly řešeny otázky přístupu k médiu, současného vysílání dat, ztrátovosti, zpoždění atd. Z formálního hlediska je práce pouze na průměrné úrovni. V seznamu obrázků se objevují odkazy na reference, což není typograficky správně. Informace o historii města Iževsk jsou pro práci nepodstatné, ovšem student je zmiňuje několikrát. Úvod práce je navíc převzat ze semestrálního projektu. Kapitola 2 obsahuje pouze dva odstavce a postrádá reference. Student v práci často využívá netechnické vyjadřování (velký dosah, velká přenosová rychlost atd.) což spolu s obrázky, které nejsou ve vektorovém formátu, a množstvím pravopisných chyb snižuje celkovou úroveň práce. Jelikož student v práci nediskutuje optimalizaci sítě (což je součástí oficiálního zadání práce), zadání práce považuji za částečně splněné. Na základě výše zmíněných informací hodnotím práci stupněm D / 64 bodů a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 118068