LAMPERT, F. Analýza spánkové dynamiky pomocí elektrofyziologických příznaků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mívalt, Filip

Student Bc. Frederik Lampert zodpovědně přistoupil k řešení své diplomové práce. Samostatně navrhl, a v jazyce Python implementoval sadu metrik pro hodnocení spánkové dynamiky na základě elektrofyziologických příznaků. Vyvinutou metodiku otestoval na dvou sadách polysomnografických nahrávek - zdravích jedincích a jedincích s obstrukční spánkovou apneou. Dosažené výsledky jsou správně interpretovány a demonstrují hlubokou znalost problematiky. Prezentovaná práce slouží jako "proof of concept" nového přístupu pro hodnocení spánkové dynamiky, zde demonstrováno s využitím veřejně dostupného datasetu. Navržená metodika má potenciál pro využití jako nová metoda hodnocení spánku z dlouhodobých EEG nahrávek zaznamenaných pomocí implantabilních neurostimulátorů. Originální diplomová práce čítá 98 stran, je logicky členěna a psána srozumitelně velmi dobrou angličtinou. Grafická a formální úroveň práce je velmi dobrá a zadání diplomové práce bylo plně splněno. Student správně pracoval s dostupnou literaturou a všechny zdroje jsou správně referencovány. Drobné nedostatky neubírají na velmi dobré úrovni prezentované práce. Práci doporučuji k obhajobě s 95 body.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Diplomová práce studenta Frederika Lamperta se zabývá detekcí spánku pomocí elektrofyziologických příznaků, které by mohly potenciálně nahradit konvenční hypnogramy. Teoretická část práce je výborně strukturovaná a soustředí se na podstatné informace. Student využívá relevantní literaturu a poznatky z ní přetváří v ucelený a čtivý dokument, který dokumentuje, že student důkladně rozumí zadanému tématu. V praktické části práce student navrhl vlastní parametry pro klasifikaci architektury spánku, dobře je popsal a navrhl k nim smysluplné zkratky. Následně student provedl klasifikaci spánku u zdravých i nemocných jedinců pomocí navržených parametrů a porovnal klasifikační úspěšnost svého přístupu s anotovaným hypnogramem. Výsledky student správně statisticky vyhodnotil a srozumitelně prezentoval prostřednictvím krabicových grafů a korelačních matic. Závěry jsou podložené dosaženými výsledky a rozšiřují stav současného poznání v oblasti automatického hodnocení kvality spánku. Výborný celkové dojem z práce podtrhuje i její kvalitní formální zpracování: sloh i grafická úprava jsou výborné, formální náležitosti jsou dodrženy, práce je čtivá. Zadání je zcela splněno. Práci proto hodnotím plnými 100 body.

Navrhovaná známka
A
Body
100

eVSKP id 150877