KOŠAŘ, V. Analýza účinku dusítek na barvu pozounu a trubky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student měl za úkol změřit spektrum a směrovost u reprezentativních tónů hraných v různé dynamice na pozoun a trubku, a to bez a s různými dusítky. Dále měl provést analýzu, nakolik se změnilo spektrum a směrovost. Získaná akustická data měl dát do souvislosti s mechanickými vlastnostmi dusítek a jejich tvary. Student správně popsal měřená dusítka a jejich parametry, je škoda, že detailněji nezměřil jejich rozměry. Samostatně provedl měření i správně v prostředí MATLAB vypočítal FFT, LPC i směrovost měřených vzorků. Vytvořil přehledné tabulky, spektrografy i spektrogramy, kde jsou barevně odlišeny rozdíly. Slovně rozdíly ve spektru i ve směrovosti okomentoval, a to u každého z dusítek v odstavci shrnutí. Práci by určitě prospělo, kdyby souvislosti barvy zvuku s mechanickými vlastnostmi dusítek a jejich tvary nebyla popsána jen rámcově a slovně, ale alespoň u několika vzorků hlouběji: změna průměru ozvučníku (výrazně se zmenší prostor i tvar) vyvolá změny ve spektru (formantové a antiformantové oblasti). Jak potom spolu souvisí menší rozměry roztrubu, délky vln a formantové oblasti? I tak student splnil zadání. Práce má solidní formální úroveň. Otázka ke zkoušce: Tvrdíte, že pokud bychom chtěli u dusítka Cup dusítko Humes&Berg tón změkčit, museli bychom přidat alespoň mírné rozšíření trupu dusítka do kónického tvaru. Dokážete rozšíření (ale spíše zúžení) na základě vlnové délky popsat konkrétními rozměry, v milimetrech či centimetrech?
Oponentský posudek na bakalářskou práci Vojtěcha Košaře Analýza účinku dusítek na barvu pozounu a trubky Předkládaná bakalářská práce se zabývá spektrální analýzou a porovnáním zvukové barvy nástrojů bez a s použitím různých typů dusítek. Teoretická kapitola se zabývá organologickým popisem nástrojů a jejich základních funkčních prvků. Akustické vztahy jsou zaměřeny na harmonická spektra a na vysvětlení pojmu formantových oblastí a jevů s nimi souvisejících. Text je strukturován přehledně a výsledky jsou prezentovány v názorné grafické podobě. Vzhledem k množství tabulek a grafů je rozsah práce více než dostatečný. Jazyková úroveň je dobrá, v práci se sice vyskytují náhodné chyby a kostrbaté formulace vzniklé úpravami textu, ale celkově nejsou tyto nedostatky příliš rušivé. Citační normy jsou dodrženy a rozsah prostudované literatury je z hlediska tématu práce dostatečný. Práce prokazuje schopnost autora zorganizovat měření, sestavit a seřídit měřicí prostředí a aparaturu, a využít prostředí MATLAB pro analýzu získaných vzorků. Podrobnost měření byla dobře zvolena, a tudíž skoro vyzývá k pokračování pro další typy žesťových dusítek, kterých je nepřehledné množství. Naměřené údaje a zachycené vzorky mohou sloužit též jako reference k DSP experimentům s modelováním efektu dusítek u trubky a trombónu. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě. V Brně 17.6.2020 MgA. Ing. Edgar Mojdl Ph.D.
eVSKP id 125884