PŘEČKOVÁ, B. Vliv přídavku antibakteriálních enzymů na přípravu a vlastnosti fosfátových cementů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Vojtová, Lucy

Bakalářská práce Barbory Přečkové je relativně obsáhlá (62 stran) a napsaná celkem kvalitně anglicky. 66 odkazů použitých v literární rešerši svědčí o velice dobré práci s klíčovými slovy a anglickým textem. Rešerše je zaměřena především na složení antibakteriálních kostních cementů a jejich možné modifikaci antimikrobiálními enzymy. V logicky členěné experimentální části se studentka zabývala jak přípravou vzorků s antibakteriálním enzymem tak jeho uvolňováním sledovaným pomocí UV-VIS. Kromě kalibrace, bylo nutné otestovat i modelové proteiny a ověřit tak věrohodnost výsledků. Vzhledem k interakcím enzymu s cementem bylo možné zaznamenat celkem malé množství uvolněného enzymu, nicméně antimikrobiální testy potvrdily účinnost enzymu v cementu vůči SA a MRSA. Studentka poctivě konzultovala práci, byla od začátky sama velmi aktivní, podílela se na biologických testech a kvalitně zpracovávala a vyhodnocovala výsledky. Navíc sama navrhla možné další řešení práce. Na základě výše uvedených skutečností navrhuji celkovou známku výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Michlovská, Lenka

Bakalářská práce Barbory Přečkové je obsáhlá (62 stran) a zpracovaná v angličtině. Osnova práce je logicky členěna a podrobná teoretická část a množství použité literatury (66 odkazů) svědčí o širokém přehledu studentky v dané problematice. Literární rešerše se zabývá různými typy antibakteriálních kostních cementů, především cementy na bázi fosforečnanu vápenatého modifikovanými antibiotiky, nanočásticemi a antimikrobiálními enzymy. V experimentální části studentka připravila velké množství vzorků, jak už v rámci optimalizace přípravy, tak i na samotné experimenty zahrnující antibakteriální vlastnosti, kalibrační křivky a uvolňování proteinů. Studentka použila k charakterizaci vzorků ATR-FTIR metodu. Spektra vhodně popsala, jen na ose x uvedla jednotky vlnové délky místo vlnočtu. Antibakteriální vlastnosti vzorků byly testovány hned několika metodami (diskovou, diluční a plotnovou) s příznivými výsledky. S ohledem na splnění všech cílů a kvalitu práce navrhuji celkovou známku výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Splnění požadavků zadání A
Závěry práce a jejich formulace A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124125