NOVOTNÝ, J. Řízení kolaborativního robota pomocí PLC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Macho, Tomáš

Pan Jiří Novotný se ve své bakalářské práci zabýval problematikou řízení kolaborativního robota YuMi firmy ABB pomocí PLC SIMATIC S7-1500. Řízení robota pomocí PLC demonstroval na reálné aplikaci, kde robot pomáhá přivařit rezistory k vývodům elektrických rozbušek. Bakalářská práce navazovala na předcházející semestrální práci. Práce je členěna do 9 kapitol, obsahuje cca 43 stran textu, je sestavena v logickém sledu, obsahuje minimum překlepů, po jazykové a grafické stránce je na solidní úrovni. Student prokázal schopnost pracovat s odbornou literaturou, dokázal se v problematice kolaborativních robotů i programování průmyslových aplikací s využitím PLC zorientovat. Vytvořil řídící software pro průmyslovou aplikaci, která je využívána ve firmě vyrábějící elektrické rozbušky. Pan Novotný pracoval iniciativně, značnou část prací měl hotovu již v době odevzdání semestrální práce. Problém vyvstal před odevzdáním diplomové práce, kdy se firma začala bránit zveřejnění software zejména pro PLC, proto v práci není plnohodnotný projekt pro Tia Portal. Jako vedoucí navrhuji hodnotit práci pana Jiřího Novotného známkou B/80 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Benešl, Tomáš

Zadáním bakalářské práce bylo řízení kolaborativního robotu pomocí PLC. Součástí práce bylo definování požadavků na komunikaci, vytvoření komunikačního rozhraní a na vhodné demonstrační úloze otestovat funkcionalitu. Zadání bakalářské práce bylo pro firmu. Formální stránka práce, struktura i rozsah je na dobré úrovni. Výhrady mám k části práce definování požadavků na komunikaci (kapitola 5) kde kompletní definice požadavků je na jedné straně. Zde bych uvítal přesný počet požadovaných signálů, jejich význam, požadované rychlosti a spolehlivost komunikačního rozhraní apod. Chybí tabulka se signály, které čte PLC z robotu a jaké se do robotu zapisují. Jako implementace komunikačního rozhraní je potom vygenerování GSDML souboru a načtení do HW konfigurace PLC, opět bez toho, aniž by bylo vidět, jak se signály z robotu mapují do PLC. V části programování PLC jsou vidět pouze hlavičky funkcí, které v podstatě neříkají vůbec nic. Tím, že kód pro PLC není v přiložených souborech nelze zda funguje a co vlastně dělá. Autor na začátku také zmiňuje, že používá PLC s integrovaným safety (F řada 15xx kontoléru), ale při posílání příkazu pro robot není nikde zmíněno, jakým způsobem je safety zakomponována do PLC programu nebo jestli je vůbec použito nějakých bezpečnostních funkcí. Nejdetailnější specifikaci komunikačního rozhraní lze nalézt na obrázku 7.6, který zobrazuje 11 digitálních vstupů/výstupů. Důkladně a detailně je popsáno programování robotu pomocí jazyku RAPID, což považuji za nejzdařilejší část práce. Bohužel opět v přiložených souborech chybí projekt pro RobotStudio a nedokáži tak posoudit jeho funkčnost. Přes to, že autor uvádí, že byl robot odladěn i reálně požaduji, aby pomocí videa nebo fotodokumentace prokázal funkčnost řešení u obhajoby bakalářské práce. Pokud student prokáže funkcionalitu celého řešení pak je práce na vysoké úrovni a svědčí o odborných znalostech studenta na úrovni bakalářského studia, avšak z důvodu chybějících zdrojových kódů a projektu pro RobotStudio hodnotím C 75 bodů. Pokud komise shledá funkčnost celého řešení a student odůvodní proč k práci nedodal potřebné přílohy pak by hodnocení práce mělo být lepší než mnou navrhované hodnocení.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 126892