FILIPSKÁ, K. Termoelektrické vlastnosti alkalicky aktivovaných hlinitokřemičitanů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmeškal, Oldřich

Kristýna Filipská se ve své práci zabývala studiem termoelektrických a tepelných vlastností stavebních materiálů s různými vodivými příměsemi na bázi uhlíku (AAA). Cílem bylo zjistit jak ovlivňuje množství vodivých příměsí schopnost generovat elektromotorické napětí vlivem teplotního gradientu(tzv. Seebeckův jev). Pomocí tranzientní metody proměřila velké množství materiálů, které systematicky zpracovala. Jak rešeršní činnost, tak i experimentální práci prováděla samostatně, iniciativně přistupovala i ke zpracování experimentálních dat a stanovení termoelektrických a tepelných parametrů (Seebeckův koeficient, tepelná a teplotní vodivost, tepelná kapacita). Na základě výsledků posoudila vhodné materiály pro přípravu "konvertorů" tepelné energie na elektrickou. Účinnost některých z nich byla i několik řádů. Získané experimentální výsledky jsou podkladem pro přípravu příspěvku na konferenci ICNAAM 2023. S prací studentky jsem byl velice spokojen

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Fiala,, Lukáš

Kristýna Filipská se ve své bakalářské práci zabývá experimentálním stanovením termoelektrických a tepelných vlastností vybraných alkalicky aktivovaných kalciumaluminosilikátů. Konkrétně jde o alkalicky aktivovanou jemně granulovanou vysokopecní strusku a metalupek s elektricky vodivými příměsemi, (grafitovým práškem a uhlíkovými sazemi). Vybrané téma je aktuální, dané materiály mohou najít uplatnění ve stavebních aplikacích díky sníženému dopadu výroby na životní prostředí (aktivace lokálně dostupných sekundárních / odpadních surovin) a dobrým funkčním vlastnostem (např. chemická odolnost, odolnost vůči vysokým teplotám atd.). Optimalizace termoelektrických vlastností umožňuje návrh nových multifunkčních / chytrých stavebních materiálů pro tzv. „thermoelectric energy harvesting“. Rozsah (celkem 46 stran) a počet citovaných zdrojů (69) splňuje požadavky na tento typ práce. Členění je standardní a jednotlivé části na sebe logicky navazují. Po úvodní kvalitně zpracované teoretické části následuje část experimentální popisující měření termoelektrických a tepelných materiálových parametrů. Návrh termoelektrického experimentu bere v úvahu i vliv elektrod na měřené termoelektrické napětí, čímž je dosaženo přesnějšího stanovení Seebeckova koeficientu. Výsledky měření tepelných vlastností jsou ovlivněny použitou metodou měření teploty pomocí termokamery. Díky neznámé emisivitě měřených materiálů byly stanoveny vyšší hodnoty tepelných parametrů (v práci je uvedeno, že jde o měření orientační, tudíž je ho možné s očekávanou vyšší nejistotou měření akceptovat, nosným tématem je stanovení termoelektrických vlastností). Naměřené výsledky jsou přehledně odprezentovány ve formě grafů a tabulek, které jsou doplněny o krátkou diskusi. Pouze v případě grafů závislosti termoelektrického napětí na rozdílu teplot při opakovaném ohřevu / chlazení (změna hystereze v jednotlivých cyklech, z toho vyplývající větší počet křivek) by mohly být výsledky prezentovány přehledněji. Diplomantka splnila vytýčené cíle práce, prokázala schopnost analytického myšlení a vědeckého přístupu k řešení problému. Bakalářskou práci Kristýny Filipské doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm „výborně“ (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 145003