JELÍNEK, R. Využití fotovoltaické elektrárny pro integrovaný záchranný systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Student Richard Jelínek se ve své práci zabývá problematikou návrhu mobilní autonomní fotovoltaické elektrárny pro účely dodávky elektrické energie pro potřeby integrovaného záchranného systému. V práci se zaměřuje na popis základů autonomního FVE a jejich komponentů, přehledem zákonů pro instalaci a provoz FVE, a samotným návrhem mobilní fotovoltaické elektrárny včetně analýzy předpokládané výroby elektrické energie pomocí simulačního nástroje PV SOL v lokalitě města Prahy. Požadavky zadání student splnil v dostatečném rozsahu. V práci student postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval zcela samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána dostatečně pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Křivík, Petr

Student Richard Jelínek se ve své bakalářské práci zabývá využitím fotovoltaické elektrárny pro integrovaný záchranný systém jako alternativy k dosud používaným systémům, založených na elektrocentrálách. Součástí práce byla i simulace systému v programu PV SOL. Práce je v textové části poměrně stručná a obsahuje několik nedostatků. rov. 1.2 - gamma není úhel sklonu kolektoru, ale úhel mezi normálou plochy kolektoru a směrem dopadu slunečního záření. Gamma může být úhel sklonu kolektoru jen při kolmém dopadu slunečního záření na zemský povrch, což v našich zeměpisných šířkách nikdy nenastává. Členění a obsah některých kapitol je nepřesný. Např. v kapitole 1.3. Solární generátory je uveden popis problémů s bateriemi, v kapitole 1.6. Akumulátory jsou uvedeny systémy akumulace pomocí kondenzátorů, elektrolýzy nebo přečerpávacích elektráren. Zmatený místy až nesrozumitelný popis v některých kapitolách - např. kap. 1.3.1 Účinnost solárních generátorů, např. Teplota může dosahovat hodnot 10 a 20 %. Uvedený pokles účinnosti je při souhře maximu negativních faktorů, v praxi zpravidla některé z nich vycházejí lépe. Také není jasné, jaký je rozdíl mezi solárními generátory (kap. 1.3) a fotovoltaickými panely (kap. 1.4). Také věta v kap. 1.6.4 " V důsledku proudového odběru se vnitřní odpor zvětší a to způsobí pokles svorkového napětí." není v pořádku. Při vybíjení dojde k poklesu svorkového napětí vlivem procházejícího proudu a nenulového vnitřního odporu akumulátoru. Přitom vnitřní odpor se významně zvětšuje až na konci vybíjení. Schéma FV panelu na obr. 2.1 je zkopírováno z datasheetu výrobce, přitom není uveden odkaz na zdroj, popis je v angl. jazyce, chybí obrázek panelu + jeho stručný popis (z datasheetu jde o monokrystalický panel, v práci neuvedeno), zdůvodnění, proč byl vybrán právě tento panel (v práci uvedeno jen dle požadovaného výkonu). Podobně měnič na výstupu solárních generátorů, bateriový měnič, použité akumulátory, kabeláž, jističe - chybí obrázky těchto položek a zdůvodnění, proč byly vybrány právě tyto komponenty. Na str. 26 v tabulce rozměrů kontejneru ISO 1C je uvedena chybná jednotka - rozměry kontejneru budou v mm, ne v metrech. Chybí srovnání obou přístupů zásobování energií při živelných pohromách, výhody, nevýhody a ekonomická návratnost navrženého systému ve srovnání s dosud používaným systémem založeným na elektrocentrálách napájených benzínem nebo naftou. Přes tyto nedostatky doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 134601