NEJEDLÝ, P. Fotopletysmografická metoda měření arteriální compliance [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Svačinová,, Jana

Student Petr Nejedlý se dva roky intenzivně věnoval metodě hodnocení arteriální compliance prstové arterie pomocí fotopletysmografické metody. Rychle proniknul do technické, matematické, fyzikální i fyziologické podstaty dané problematiky. Navrhl a v matlabu vytvořil program na vyhodnocení compliance. Dobrovolníky sám naměřil a data zpracoval. Aktivně aplikoval své znalosti získané studiem literatury a vylepšil metodu analýzy. Dokázal tak, že metoda je schopná zachytit změnu arteriální compliance po krátkodobé ischemii ruky a zvýšil její potenciál pro klinické využití. Student pravidelně konzultoval svoji práci, živě se zajímal a přicházel s novými nápady. Po formální stránce lze vytknout jen drobnosti. Některé grafy jsou popsány v angličtině a jiné v češtině. Dále, obrázek 5.9. je nadepsán „Statická compliance interpolovaná z modelu“, přičemž správně by byla extrapolace. Z pohledu školitele jinak nemohu studentovi nic vytknout. Jeho práce významně převýšila zadání bakalářské práce. Se svými výsledky se umístil na prvním místě studentské soutěže EEICT 2017.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Chmelař, Milan

Pan Petr Nejedlý se měl ve své bakalářské práci zabývat fotopletysmografickou metodou měření arteriální compliance. V rámci zadání své bakalářské práce měl provést literární rešerši týkající se fyziologického významu a patologických změn compliance při některých onemocněních, popsat existující nebo vyvíjené metody jejího hodnocení a navrhnout postup při hodnocení arteriální compliance pomocí fotopletysmografické metody. Součástí bakalářské práce měl být i návrh programového řešení vybraných postupů hodnocení arteriální compliance v prostředí MATLAB. Správnost vybraných postupů měla být ověřena na matematickém modelu. Dále pak mělo být provedeno měření na skupině zdravých dobrovolníků a porovnání naměřených výsledků reálných dat s teoretickými předpoklady. Dosažené výsledky měly být zhodnoceny v diskusi. Literární rešerše v práci uvedená je dosti rozsáhlá. Stejně tak jsou dobře popsány existující metody měření compliance. Matematickému modelu dynamických vlastností cévní stěny je věnována samostatná kapitola, ve které jsou problémy s modelováním související podrobně rozebrány. Relativně rozsáhlá je experimentální část, která je věnována stanovení fyziologických parametrů arteriální compliance na skupině 18 zdravých dobrovolníků. V následné diskusi jsou pak naměřené výsledky zhodnoceny. K předložené bakalářské práci mám následující připomínky: 1. Na str. 8 v kapitole fotopletysmografie je hned na počátku její nepřesná definice. Fotopletysmografie je metoda pro měření objemových změn tkáně ve vztahu ke změnám množství krve v artériích. 2. Je zde i nepřesné tvrzení, že je snímán fotopletysmograficky krevní tlak. Fotopletysmografický snímač u Peňázovy metody slouží jako detektor průtoku krve pod manžetou. Sám o sobě není schopen krevní tlak měřit. 3. Na str. 21 je uveden princip činnosti přístroje Portapress. Myslím si, že zde mělo být uvedeno, že regulační smyčka udržuje tlak v prstové manžetě přístroje o něco nižší, než je arteriální tlak, takže v prstu, na kterém je manžeta je zachována cirkulace krve, i když snížená. Tento rozdíl v tlacích je automaticky přístrojem kompenzován, takže registrovaná tlaková křivka je správná. 4. V diskusi dosažených výsledků postrádám zmínku o tom, proč některá měření z hodnoceného souboru subjektů byla nepoužitelná. Z původních 18 dobrovolníků jich pak zbývá jenom 10. To je dost důležitý údaj, který vypovídá o použitelnosti dané metody. Přes uvedené výhrady si myslím, že se jedná o solidně zpracovanou bakalářskou práci, která se zabývá složitou problematikou hydraulického systému, kterým oběhová soustava člověka nepochybně je. Navíc k tomu přistupuje problém s literaturou (to není chyba autora bakalářské práce), ve které jsou některé definice (třeba přístrojové techniky) ne zcela přesné. Bakalářská práce pana Petra Nejedlého splňuje zadání. Proto ji doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit známkou B (89 bodů)

Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 102330