LIPOVSKÝ, K. Simulace vad a znečištění snímací techniky ve snímcích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Janáková, Ilona

Pan Lipovský vypracoval práci na téma simulace vad a znečištění snímací techniky ve snímcích. Odevzdaný dokument má cca 60 normostran (úvod-závěr), což ho řadí u tohoto typu práce spíše k rozsáhlejším. Po formální a grafické stránce je dobře upraven. Bohužel se ale vyskytuje velké množství překlepů a stylistických chyb a neobratností. Podle mě všech známých skutečností není dokument plagiátem. Systémem Theses nalezl 13% podobnost, ta je ale dána formálními náležitostmi práce a teoretickým popisem obecných pojmů jako čočka, elektromagnetické záření, CCD a CMOS sensory apod. Dokument je členěn do tří kapitol. První teoretická kapitola dobře využívá zdroje a v textu je s nimi správně pracováno. Zaměřuje se na definici základních pojmů a vyzdvihla bych především dobré zpracování vad objektivů. Druhá kapitola představuje databázi projevů různých vad a nečistot, kdy je vždy uveden popis pozorování, jak se daná vada na snímcích obvykle projevuje a popis je doložen snímkem. Zde mě trochu mrzí, že student nepopsal provedený vlastní experiment, kdy v laboratoři simuloval především různé formy znečištění. Databáze také mohla být pestřejší, aby se nemusely vyskytovat stejné snímky jako v první kapitole. Respektive, student měl popsat kolik snímků sesbíral či sám vytvořil a tato databáze měla být přiložena na CD. Třetí kapitola popisuje naprogramované funkce pro simulaci jednotlivých vad a vytvořené jednoduché uživatelské rozhraní. Popis funkcí není bohužel vždy příliš srozumitelný, výstižný. Myslím si, že by bylo lepší než vysvětlení výpisem části kódu spíše například obrázkem, mezivýsledkem, blokovým diagramem. Některé funkce šlo určitě řešit elegantněji a úsporněji (co do paměti i výpočetního času), přesto se studentovi podařilo nasimulovat projevy všech významných vad snímací techniky a typů znečištění. A jak ukazuje kap. 3.3, simulace jsou realistické, dobře napodobují skutečné projevy. Výsledky práce tak bude možné použít pro pestrou augmentaci datasetů nebo pro testování robustnosti algoritmů. Konzultace využíval student spíše méně často, přesto z nich byl zřejmý aktivní zájem, pochopení problematiky a svědomitý postup práce. Podle mého názoru pan Lipovský splnil všechny body zadání a prokázal svou prací bakalářské schopnosti, a proto práci doporučuji k obhajobě s hodnocením C (70 b).

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Kratochvíla, Lukáš

Bakalářská práce studenta Lipovského se zabývá simulací vad a znečištění snímací techniky ve snímcích. Zadání odpovídá úrovni bakalářské práce. V teoretické části student postupně rozebírá snímání obrazu od jeho zdroje až po digitální snímek. Uvádí celkem 18 různých vad snímku, které se mohou objevit. Hodně pozornosti věnuje optické soustavě, ze které pochází většina chyb. Práce s literaturou je na dobré úrovni. V praktické části student vytvořil fungující aplikaci pro generování snímků s prezentovanými vadami. Řešení považuji za původní. Vytkl bych nedostatečné prezentování pestré databáze reálných snímků vad. Testovacích snímků je v příloze uvedeno šest. Celkově je práce mírně nelogicky seřazena, ale působí čtivě. Práce dle mého názoru svědčí o bakalářských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 151681