ŠAFAŘÍK, D. Analogové komparátory pro laboratorní výuku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Daniel Šafařík pracoval na zadání bakalářské práce Analogové komparátory pro laboratorní výuku. V první části se zabývá teoretickým úvodem do problematiky komparátorů a možnosti využití. Následně pokračuje v popisu jednotlivých parametrů komparátorů a jejich příklady zapojení s využitím bipolárních tranzistorů (BT) a operačních zesilovačů (OZ). Zde také uvádí různé typy BT a OZ pro realizaci. Teoretický rozbor je také doplněn matematickými vzorci pro výpočet základních parametrů obvodů a jejich součástek. Následuje kapitola simulací, kde je navržený obvod testován a vše je doloženo simulacemi z programu PSpice. Zde bych poukázal, že všechny schémata mohla být překreslena z pouhých printscreenů programu do lepší a přehlednější podoby jako tomu je v předchozích kapitolách (např. Visio). Na přehlednosti schémat nepřidává ani fakt, že jsou barevná s popisem jednotlivých součástek, u kterých chybí jednotky. Taktéž některé schémata jako Obrázek 2-4, 2-11 atd. jsou podány v nízkém rozlišení a tak spatně čitelné. Z dalších chyb bych mohl vytknout například Obrázek 3-5, 3-6, kde jsou uvedeny proměnné os U(in) a U(out), které nejsou v předchozím textu a schématech znázorněny. Obrázek 3-11 simuluje vstupní signál zanesený aditivním šumem. Bohužel ale dále není nijak konzultován jeho výsledek. V následujících kapitolách pak student popisuje konstrukci a měření samotného přípravku čímž potvrzuje správnou funkčnost a shodu s teoretickým úvodem doloženou tabulkou 5-1 pro shrnutí měření, simulace a jejich relativních odchylek. Co se formální stránky týče, je práce dobře čitelná a srozumitelná až na pár chyb jako chybějící tečky za některými větami, chyby ve slovosledu, chybějící mezery mezi slovy, nejednotnost literatury. Těchto chyb je však v práci poskromnu. Kapitoly jsou za sebou řazeny intuitivně a tak čtenáři poskytují rychlé pochopení daného problému. Z větších chyb je zde chybějící příloha s celkovým schématem DPS, která je uvedená na přiloženém CD, ale už ne v tištěné verzi práce. Dále pak rozhozené formátování s popisky obrázků na stranách 53 a 54. Tyto chyby však nemohou vyvážit celkovou vysokou kvalitu práce. Velký klad je také nacházím v tom, že student byl schopen vypracovat kapitolu vzorová laboratorní úloha, která bude následně použita jako základ pro sestavení laboratorní úlohy pro výuku předmětu bakalářského programu. Proto považuji tuto práci jako velice zdařilou a hodnotím ji známkou A 90b.
Předložená bakalářská práce je zaměřena na návrh laboratorní úlohy zabývající se plně analogovými komparátory. Téma je velmi jednoduché, student se v práci zaměřil na několik známých struktur komparátorů s hysterezí i bez, a to jak s tranzistory tak i s operačními zesilovači. Zhotovený přípravek bude patrně součástí laboratorní výuky analogových obvodů. Z tohoto důvodu postrádám prázdný protokol k měření, jeho vyplněnou podobu i rozvahu o časové nárčnosti jednotlivých bodů měření. Rovněž není zcela zřejmé, které části budou určeny k domácí přípravě. Připomínky lze mít i k formální stránce bakalářské práce. V textu by měl student sjednotit symboly pro značení stejných veličin. Například v kapitole 2.5.2 označuje napětí symbolem U i V. Obrázky v kapitole 6 by měly být číslovány obdobně jako je tomu v předchozích kapitolách. Textová část obsahuje těžkopádné formulace a překlepy. Jednotlivá schémata student přímo převzal z programu Orcad Pspice, čímž si zjednodušil práci, avšak na úkor její grafické úrovně. V práci chybí DPS a osazovací plán. Zadání bakalářské práce lze považovat za splněné, její úroveň je průměrná. Věřím ale, že zhotovený laboratorní přípravek v budoucnu dobře poslouží uvažovanému záměru. Tomu odovídá i mnou navrhované bodové ohodnocení 75 body.
eVSKP id 118428