HONKYŠ, P. Analýza robustnosti měření AHRS jednotky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Spáčil, Tomáš

Značná část práce se zabývá rešerší a vlastní přínosy studenta a jeho práce nejsou v práci dostatečně zdokumentovány. Rešerše je relevantní k tématu, ale zabíhá až příliš daleko od podstaty úkolu. Tento prostor mohl být spíše věnován robzoru současných článků, zabývající se problematikou robustnosti gyroskopických senzorů. V praktické části jsou popsány kompenzační algoritmy, avšak postrádám jejich konkrétní implementaci (parametry). Grafy jsou vágní, jelikož dokumentují pouze vývoj signálu v čase, přičemž pozorovaný jev vykazuje závislost na zrychlení, případně frekvenci. V textu se vyskutjí chyby, jak gramatické, tak i věcné, např. vektorová rovnice bez vektorových veličin či chyby ve stavovém popisu modelovaného systému a další. Student práci zpracovával samostatně, bez hlubší konzultace s vedoucím práce, výsledek je však relevantní k zadané problematice.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Králík, Jan

Cílem práce bylo vytvoření algoritmu pro kompenzaci chyby u AHRS a IMU jednotek vlivem zrychlení a ryvů. V práci se začínalo sestrojením testovací stanice, změřením charakteristik senzoru a následným návrhem kompenzačního algoritmu. V práci jsou výsledky prezentovány pouze pro jednu konfiguraci testované stanice a krátkou informací oznamující nepoužitelnost algoritmu pro vyšší hodnoty zrychlení, ale chybí zde informace, do jakých zrychlení je algoritmus použitelný. Pro použití v praxi by bylo vhodné zjistit funkčnost kompenzačního algoritmu pro různé zrychlení, a to i v průběhu jednoho měření. Grafická úprava práce na první pohled vypadá přijatelně až na drobnosti jako legendy překrývající část dat u grafů, nebo příliš drobné písmo. Při bližším pohledu však veškeré grafy mají odmazávané šedivé pozadí, jenž dělá duchy okolo textu a dat. U obrázků jsou popisky jak v češtině, tak v angličtině. Práce obsahuje jak stylistické a gramatické chyby, tak i chyby věcné. Bakalářské práce je na dostatečné úrovni a všechny cíle byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 129511