PALÁN, M. Experimentální pozorování migrace plastického maziva v simulátoru valivého ložiska [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Košťál, David

Student ve své práci poskytl kvalitní teoretický přehled metody fluorescenční mikroskopie využívané na Ústavu konstruování pro výzkum tribologie. V další části práce navrhl a provedl experimenty se třemi různými plastickými mazivy. Účelem těchto experimentů bylo prokázat, jestli je možné využít dvě různá barviva obsažená v plastickém mazivu k oddělenému pozorování jeho základových složek. Toto bylo prací prokázáno a práce tak splnila svůj primární účel. Experimenty budou v budoucnu provedeny s více mazivy pro více podmínek a výsledky publikovány. Toto ovšem nebylo předmětem této pilotní studie. V hodnocení práce bych rád vyzdvihl pracovitost studenta a jeho aktivitu při zmíněných experimentech, které byly občas časově náročné. Stejně tak velmi pozitivně hodnotím rychlost, s jakou se student dokázal zorientovat v poměrně komplexní oblasti fluorescenční mikroskopie a využít nově získaných poznatků pro samostatné provedení experimentů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Okál, Michal

Předložená práce se věnuje experimentálnímu pozorování složek plastického maziva pomocí optické fluorescence. Autor využívá dvou fluorescenčních barviv, která jsou aplikovaná ve vzorcích plastického maziva. Základový olej i zahušťovadlo, jsou obarveny jinými barvivy, která umožňují jejich nezávislé pozorování. Rešeršní část práce popisuje princip fluorescenční mikroskopie a zvolená fluorescenční barviva, která budou v práci použita.  Za nedostatek lze považovat nepřesná označení některých termínů, překlepy a místy obtížně psaný text. V rešerši by se mohlo věnovat více prostoru využití fluorescenční mikroskopie přímo v tribologii, kontextu práce je ale rešerše dobře strukturovaná a předává čtenáři ucelený náhled do problematiky. Část popisující plastická maziva sice obsahuje řadu nepřesností, ale podává široký přehled o chování maziva jak v ložiscích, tak v laboratorních simulátorech. Analýza problému je krátká, ale výstižná. Provedení experimentu je jasně vysvětlené a výsledky jsou logicky uspořádané. Výtku přikládám absenci průběžných snímků kontaktů během záznamu měření. Dále v práci chybí kalibrační snímky, které by poskytovaly informaci o intenzitě fluorescenčního záření jednotlivých složek maziv. Tyto nedostatky limitují následnou diskusi výsledků. I přes zmíněné nedostatky shledávám práci na velice dobré úrovni a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139443