BÁRTŮ, J. Návrh alternativního vytápění pro objekt Technická 12 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Pitron, Jiří

V teoretické části student Jan Bártů popisuje způsoby vytápění a možné využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění. Pokračováním této teoretické části je velmi přehledný popis jednotlivých alternativních zdrojů. Zde bych vyzvedl rozsáhle a patřičné informace ohledně tepelného čerpadla, které student následně využil v samotném návrhu. V dalším teoretické části student definoval typy objektů, u kterých lze navrhnout alternativní vytápění a uvedl praktické příklady instalace alternativních zdrojů v definovaných objektech. Praktická část se zaobírá návrhem alternativního zdroje vytápění pro objekt Technická 12. Student navrhl pro vytápění a ohřev TUV bivalentní provoz tepelných čerpadel (země/voda) s elektrickými kotly. Výpočty adekvátně okomentoval a podložil případnými grafy. Student se také vypořádal s uzpůsobením otopné soustavy, ovšem zde bych uvítal vyšší úroveň okomentování popř. uvedení i jiných možnosti. V kapitole návratnosti vytápění TČ se vyskytují nejasnosti, které vedou k horší návratnosti. Technická zpráva a samotný projekt instalace TČ je popsán na kvalitní úrovni. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Mastný, Petr

Předložená práce je zaměřena na problematiku energetického zabezpečení objektu T-12 VUT v Brně. Autor v úvodní části popsal principy využití energetických zdrojů pro vytápění objektů. Teoretická část práce je na dobré úrovni. Praktická část práce byla zaměřena na návrh alternativního vytápění objektu T-12. Na základě výsledků provedené analýzy autor zvolil systém s tepelným čerpadlem země-voda v bivalentním zapojení. Návrh systému je, s ohledem na zkušenosti autora, proveden korektně. K provedenému řešení postrádám alespoň základní technologické schéma zapojení tepelného čerpadla spolu s bivalentním zdrojem. Připomínku mám také k provedení otopné soustavy - současná soustava pracuje na teplotním spádu 70/50°C. Autor správně navrhuje pro nové řešení teplotní spád 55/45°C s tím, že navýší plochu otopných těles - v tomto případě by k navýšení s největší pravděpodobností nemuselo dojít. Situace se snížením teplotního spádu by šla vyřešeit změnou systému regulace a vyvážení soustavy, popřípadě jejím rozdělením např. na jednotlivá podlaží - každá větev se svým tepelným výměníkem. Domnívám se, že by se docílilo většího teplotního komfortu. V práci se vyskytují občasné překlepy, didaktické a typografické chyby, ale tyto nesnižují kvalitu práce. Celkově hodnotím práci jako zdařilou a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 84999