RUJZL, M. Textilní anténní řada s kruhovou polarizací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Raida, Zbyněk

Cílem bakalářské práce bylo navrhnout kruhově polarizovanou anténní řadu integrovanou do trojrozměrné pleteniny SINTEX. Řada měla být optimalizována pro ISM pásmo 5,8 GHz a pro použití uvnitř osobního automobilu. Cíl práce byl beze zbytku splněn. Anténa byla vyrobena ve dvou provedeních – sítotiskem a pomocí samolepicí měděné fólie. Vyrobené antény byly změřeny jak v anténní komoře, tak uvnitř testovacího auta. U sítotiskové verze se projevily problémy s nepřesností výroby, které se nepodařilo (vzhledem ke zdlouhavé výrobě) odstranit. Všechny problémy však byly v práci řádně popsány. Student pracoval na bakalářském projektu soustavně, iniciativně a se zájmem. Postup prací pravidelně konzultoval. Rovněž k samotnému textu práce nemám výhrady.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Láčík, Jaroslav

Cílem bakalářské práce byl návrh a realizace textilní anténní řady s kruhovou polarizací pracující v ISM pásmu 5,8 GHz. Vlastní text bakalářské práce je rozdělen do šesti kapitol. Po krátkém úvodu do problematiky student ve druhé kapitole popisuje flíčkovou anténu napájenou mikropáskovým vedením a její návrh. Vzhledem k tomu, že mikropáskové vedení trpí nežádoucím vyzařováním, student ve třetí kapitole obrací pozornost na návrh mikropáskové antény napájené vlnovodem integrovaným do substrátu. Student postupně provádí návrh jednoprvkové, dvouprvkové a nakonec tříprvkové antény. Vzdálenost flíčků dvouprvkové řady je „lambdag“, avšak vzdálenost prvků tříprvkové anténní řady je „lambdag/2“. Dle mého názoru by měla být vzdálenost flíčků tříprvkové řady také „lambdag“, aby flíčky byly soufázově vybuzeny. Myslím, že toto nestandardní nastavení vzdáleností flíčků u tříprvkové antény je zodpovědné za velký pokles zisku antény v normálovém směru. Obě víceprvkové antény mají deformovaný vyzařovacího diagramu v příčné rovině. Ve čtvrté kapitole student navrženou tříprvkovou anténu konvertuje na reálnou, tj. přidá přechod na konvenční mikropáskové vedení a pevné svislé stěny vlnovodu integrovaného do substrátu nahradí řadou elektricky vodivých pinů propojující horní a spodní stěnu vlnovodu. Myslím, že otočení mikropáskového přechodu sice zmenší parazitní vyzařování v užitečném směru, ale omezí možnosti umístění antény (např. anténa nemůže být umístěna přímo na elektricky vodivý povrch). V páté kapitole je tříprvková anténa realizována pomocí měděné fólie a také sítotiskem. Výsledky měření jsou prezentovány jen pro verzi antény realizovánu pomocí měděné fólie. Bohužel, díky nepřesnosti výroby shoda měření a simulace je nižší. Šestá závěrečná kapitola uzavírá práci a shrnuje dosažené výsledky. Text práce je psán čtivou formou, nicméně obsahuje několik chyb (např. neuvedení frekvence u zobrazených směrových diagramů, chybějící křížovou složku u prezentovaných vyzařovacích diagramů). Myslím, že více pozornosti v textu by si zasloužil návrh tříprvkové řady (kap. 3.3). I přes uvedené výtky považuji zadání práce za splněné.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 118422