HOLEK, K. Mikropásková anténa s kruhovou polarizací s možnosti výběru typu polarizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Lukeš, Zbyněk

Student se ve své diplomové práci zabýval návrhem antén s kruhovou polarizací s možností výběrem polarizace pro pásmo 2,4 GHz. Po teoretickém úvodu, kde se zabývá vlastnostmi a principem mikropáskových antén a kruhové polarizace, student navrhuje dva typy vybraných antén. Po teoretickém návrhu podle literatury je ověřuje v programu IE3D a následně v CST MWS. Vytváří modely pro dva typy substrátu a vzduchové dielektrikum, pro jeden a dva porty. Rozebírá, jaký vliv bude mít vliv druhého portu na impedanční přizpůsobení, polarizaci a vyzařovací charakteristiky. Vytváří tři modely, u kterých ověřuje impedanční přizpůsobení. Jak jde z výsledku vidět, výsledky simulací a měřeni se shodují. Po formální stránce se v textu vyskytují nepřesnosti a překlepy. To dosti snižuje úroveň této velmi zdařile práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce C 14/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Horák, Jiří

Student prostudoval teorii týkající se mikropáskových antén s kruhovou polarizací. Získané poznatky poté využil při návrhu flíčkových antén v komerčních softwarech. Všechny simulované modely antén jsou doplněny přehlednými výsledky, většinou v podobě grafů a barevných 3D směrových charakteristik. Bohužel v interpretaci směrových charakteristik v polárním zaobrazení z CST MWS se student dopustil velké nepřesnosti, kdy nezobrazoval zisk v dB jako v případě 3D směrové charakteristiky, a srovnání se směrovými charakteristikami z IE3D tak pozbývá smysl. Navíc v zobrazení směrových charakteristik z IE3D je zobrazena pouze jedna rovina vyzařování. V další části byly simulované modely antén vyrobeny, změřeny a výsledky byly porovnány se simulacemi. Měření se velmi dobře shodovalo s výpočty a student všechny důležité poznatky shrnul v závěru. V práci jsem ovšem nenašel žádnou pasáž věnovanou návrhu napájecích obvodů, které student zmiňuje v teoretické části a kterým by se měl podle zadání práce věnovat. Po formální stránce bych vytknul pouze některá slovní spojení (viz. frekvenční přizpůsobení) a u některých obrázků bych uvítal lepší popis. I přes uvedené nedostatky hodnotím práci jako velmi zdařilou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce C 37/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 8889