URBANOVÁ, H. Vybrané druhy analýz stejnosměrných obvodů v programovacím jazyce MATLAB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Ellederová, Eva

Předložená bakalářská práce řeší různé metody analýz elektrických obvodů stejnosměrného proudu s využitím softwaru MATLAB. První část práce předkládá teoretický rámec analýzy stejnosměrných elektrických obvodů s krátkým historickým úvodem do této problematiky. Autorka zde vymezuje základní zákony, o které se analýza daných obvodů opírá, definuje a hodnotí jednotlivé univerzální a speciální metody. Ve druhé, praktické části práce autorka následně analyzuje v MATLABu elektrické obvody prostřednictvím vybraných metod. V závěru práce autorka zvažuje výhody využívání softwaru MATLAB pro analýzu elektrických obvodů. Práce zcela splňuje požadavky a cíle zadání. Autorka je schopná interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry. Po formální stránce obsahuje práce potřebné náležitosti vhodným členěním a logickou návazností kapitol, textu a řešením jednotlivých problémů s použitím názorných diagramů a rovnic, které doplňují text a postupy výpočtů. Citace v textu a seznamu literatury jsou v souladu s citační normou APA Style. Stylistická a jazyková úroveň práce jsou na dobré úrovni, avšak v některých částech práce chybí provázanost s použitím kohezních prostředků. V práci se také vyskytují věty, popřípadě jejich části, které jsou formulovány poněkud neobratně. Ojediněle se také autorka dopustila chyb v uvádění členů a v interpunkci. Vzhledem k celkové jazykové a odborné úrovni práce a praktickému využití jejích výsledků hodnotím 88 body. Posudek odborné konzultantky: Navržené programy jsou funkční a podrobně popsány. Kladně hodnotím vytvoření grafického rozhraní pro navržené programy. Výpis jednotlivých programů není v textu přínosný, měl by být uveden v příloze. Jednotlivé příkazy (alespoň ty důležité) nejsou doplněny komentářem v poznámce, jak je zvykem. Blokové schéma programu a výčet používaných funkcí by byl vhodnější. V některých obrázcích obvodů (např. obr. 1,3,6) nejsou uzly označeny výraznou tečkou, což je pokládáno za chybu. Práci hodnotím známkou C (79 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Haupt, Jaromír

Co se týče jazyka, chyb se sice nevyskytuje příliš mnoho, to je ovšem do značné míry dáno poměrně malým množstvím textu a tím, že se autorka nepouští do příliš sofistikovaných konstrukcí a používá spíše omezenou slovní zásobu. Některé chyby jsou však poměrně matoucí, např. není jasné, co vyjadřuje sloveso changes opakující se na str. 20, a takřka smrtelným hříchem pro studenta oboru AJEI-H je použití slovesa "control" ve významu zkontrolovat (str. 37). Nepříliš bohaté jazykové prostředky se odrážejí i na úrovni stylu, autorka téměř výhradně používá krátké jednoduché věty a téměř se vyhýbá souvětím. Extrémním případem této syntaktické askeze je předposlední odstavec na str. 33, obsahující čtyři po sobě jdoucí věty začínající zájmenem "it". Z hlediska formálního je práce téměř v pořádku, problémem jsou – i z hlediska čtenářského – izolované řádky u výpočtů a tabulek na koncích stránek. U řady výpočtů – obzvláště u těch, které se, jsouce v principu stejné, mechanicky opakují (str. 20 a 21), by bylo vhodnější zařazení do přílohy; popřípadě obecnější ošetření postupu (např. indexací a krátkým komentářem). Mechanicky se pak opakuje i doprovodný komentář, což působí dosti těžkopádně. Poněkud zbytečné mi též připadá též opakování analogického postupu pro jednotlivé zdroje napětí v příkladu se superpozicí. Namísto toho bych spíše uvítal další varianty obvodů či důkladnější popis aplikace použitých zákonů. Stejně tak kód programu by bylo vhodnější umístit do přílohy; smysl by jeho zařazení dávalo, pokud by byl opatřen komentáři, tak jak se v programátorské praxi patří.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 102094