PAVLÍČEK, T. Návrh Peltonovy turbíny na zadané parametry [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Haluza, Miloslav

Student pracoval iniciativně, věnoval se vypracování bakalářské práce velmi zodpovědně a dosáhl výsledků, které budou aplikovány na stavbu modelového zařízení v laboratoři OFI VK. I v době ztížené návštěvou školy se iniciativně zúčastňoval konzultací se mnou a vyjasňovali jsme si konečné řešení. To vedlo k vytvoření modelu jako celku, nejobtížnější část - lopatka Peltonovy turbiny je naskenována a přípravena v blízké budoucnosti k výrobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Veselý, Jindřich

Bakalářská práce Tomáše Pavlíčka splňuje do všech detailů požadavky dané zadáním. Podklady pro vlastní technické řešení jsou shromážděny na základě podrobně vypracované rešerše, která tvoří úvodní kapitoly bakalářské práce. Z dostupné literatury je sumarizována stručná historie vzniku prvních Peltonových turbín i vlivy, které vedly k tomuto způsobu získávání mechanické energie z energie vodní. V úvodních kapitolách je také uveden princip práce Peltonových turbín, včetně popisu funkce hlavních částí, použití Peltonových turbín obecně a jejich použití v České Republice. Rešerše je provedena na základě doporučené literatury, nicméně některá v práci citovaná doporučení se již v praxi nepoužívají. Například se jedná o doporučení zkoušky na průběžné otáčky, strana 15, první odstavec. Tuto zkoušku na prototypu nelze bez extrémně vysokého rizika havárie provádět. Velkou výhodou bakalářské práce je přímá vazba na její praktické využití v rámci výuky, jako laboratorní úlohy na hydraulické zkušebně VUT. Komplexní rozbory a technická příprava této úlohy tvoří těžiště bakalářské práce. První rozbory, směřující k návrhu zjednodušené Peltonovy turbíny jsou věnovány použité trysce. Návrh trysky je následně ověřen jednoduchým, nicméně zdařile provedeným a správně interpretovaným experimentem v laboratoři. Použitý princip řešení odpovídá zadání a z hydraulického hlediska se výsledku nedá nic vytknout, je proveden pečlivě a s ohledem na reálné použití. Nicméně použití hliníku pro výrobu ústí trysky není z hlediska korozních vlastností tohoto materiálu možno doporučit – strana 19. Určení ztrát v testovacím okruhu, včetně ztrát ve vlastní trysce je provedeno na základě základních rovnic hydromechaniky a výsledky umožňují stanovit charakteristiku celého systému a následné určení pracovního bodu čerpadla. Na tyto rozbory potom navazuje návrh Peltonovy včetně stanovení základních parametrů, jako je jednotkový průtok tryskou a oběžného kola přičemž jednotkové otáčky turbíny jsou stanoveny ze známé charakteristiky. Z těchto údajů jsou potom určeny reálné parametry zkušebního zařízení, včetně ze statistik stanovených hlavních rozměrů korečku a očekávaných silových i momentových zatížení. Výsledné řešení je potom za použití moderních technologií laserového skenování tvaru korečku a použití 3D CAD systémů převedeno do vhodného 3D formátu k dalšímu počítačovému zpracování, tedy tvorbě výrobních výkresů a realizaci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132847