HORT, T. Matematický model klimatické komory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Veselý, Libor

Pan Tomáš Hort se ve své bakalářské práci věnoval tvorbě matematického modelu klimatické komory. V období uzavření univerzity navrhl a naprogramoval jednoduchý datalogger pro měření teploty a vlhkosti. Zadání práce lze považovat za středně náročné. Pan Tomáš Hort pracoval soustavně a svědomitě. Dle vlastního uvážení se zúčastňoval konzultací. Při vypracování bakalářské práce bych ocenil lepší práci s literaturou a větší samostatnost při analyzování a řešení problému. Vypracovaná bakalářská práce je napsána v logickém sledu a splňuje požadavky zadání. Při jejím vypracování student, dle mého názoru, prokázal bakalářské schopnosti. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výborně B -80.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Bartík, Ondřej

Bakalářská práce MATEMATICKÝ MODEL KLIMATICKÉ KOMORY o rozsahu 40 stran (od úvodu po závěr) a 9 kapitol, kterou vypracoval pan Tomáš Hort se zabývá modelováním klimatické inkubační komory. A to jak experimentálním přístupem, tak i přístupem za pomocí fyzikálního modelování. Dále autor naprogramoval jednoduchý „datalogger“ pro záznam údajů o měřené vlhkosti a teploty komory. Zadání předložené bakalářské práce lze považovat za splněné v každém jeho bodě, a to bez výhrad. Prezentační úroveň je na velmi dobré úrovni. Některé obrázky by raději měly být součástí příloh na konci práce. Viz. Například obrázek 5.7 na straně 32. Dále práce trpí na velké množství nepodstatných informací o výrobcích použitého vybavení (hardware i software) a dalších nadbytečných informací. Práce s literaturou je na dobré úrovni. Nicméně, v seznamu chybí literatura zabývající se studiem metod identifikace dynamických systémů, neboť je autor nepřímo využívá skrze „Matlab Identification toolbox“ a proto toto považuji za nezbytné. Úroveň formální stránky lze označit jako velmi dobrou s drobnými výhradami. Práce sice obsahuje jen velmi malé množství překlepů, obsahuje však nevhodné kombinování českého a anglického jazyka. Viz výraz „exemple“ na straně 31. Dále některé formulace lze označit za „nešikovné“. Například „Logická „1“ je přenášena v době, kdy je sběrnice volná, neboli žádné zapojené zařízení netahá úroveň napětí dolů“. Odbornou stránku předložené práce lze hodnotit jako dobrou. Zadání práce lze z časového hlediska považovat za velmi náročné kvůli nutnosti provádění časově náročných experimentů. Autor při experimentálním odhadu modelu zkoumaného systému neuvádí, která data byla použita pro identifikaci a která pak pro validaci získaného modelu. Autor se mohl pokusit upravit hodnoty tepelných kapacitorů a rezistorů aby dosáhl lepší shody v případě modelu získaného na základě fyzikálního modelování a rozvést úvahu o nepřesnosti jeho odhadu jednotlivých parametrů modelu. Část práce, které se věnuje popisu „dataloggeru“, se bohužel věnuje spíše popisu programovacího prostředí než popisu návrhu a implementace samotného „dataloggeru“. Což je velká škoda. I přes výše zmíněné výtky, nelze pochybovat o bakalářských schopnostech autora. Proto práci navrhuji k obhajobě s hodnocením 75 C.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 127001