MITRENGOVÁ, J. Metody odhadu dechové křivky z EKG signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Úkolem studentky Jany Mitrengové bylo seznámit se s metodami pro odhad dechové křivky ze signálu EKG a následně realizovat vybrané metody na volně dostupné databázi. Teoretická část práce se věnuje kardiovaskulárnímu a respiračnímu systému, a dále možnostem monitorování dýchání se zaměřením na metody odhadu dechové křivky. V praktické části jsou pak realizovány čtyři vybrané metody odhadu dechové křivky. Všechny metody a dílčí kroky studentka detailně a přehledně popisuje, ať už slovně nebo pomocí blokových schémat. Výsledky práce jsou vhodně prezentovány a srovnány s dostupnou literaturou. Studentka pracovala v průběhu celého roku svědomitě, případné problémy okamžitě řešila a na konzultace docházela připravená. Oceňuji rovněž práci s literaturou, studentka čerpala z 30 převážně zahraničních zdrojů. Jelikož k práci nemám žádné výhrady a zadání bylo splněno v plném rozsahu, doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení A (95 bodů).
Předložená práce studentky Jany Mitrengové pojednává o odhadu dechové křivky z EKG signálu. Práce je členěna do sedmi kapitol na 54 stranách. Teoretická část práce popisuje základní poznatky z anatomie a fyziologie respiračního a kardiovaskulárního systému. Dále jsou popsány metody pro snímání dýchání. Stěžejní část rešerše se věnuje metodám pro odhad dechové křivky ze signálu EKG. K teoretickému rozboru nemám větších výhrad a považuji jej za kvalitní vhled do problematiky. Praktická část práce se věnuje zpracování databáze PhysioNet spánkových dat. V rámci navržené metodiky bylo provedeno předzpracování EKG signálu, jehož výsledkem jsou pozice detekovaných QRS komplexů. Samotný odhad dechové křivky je realizován pomocí čtyř metod (EMD, PCA, RSA a modulace amplitudy). Kladně hodnotím systematičnost popisu jednotlivých metod, včetně poznámek k implementaci, zobrazení dílčích úprav signálu a diskuzi výsledků. Výsledky jednotlivých metod byly srovnány s referenčními způsoby měření dechové křivky. Výsledná korelace navržených metod s referenčními hodnotami není příliš vysoká, nicméně pro základní použití jsou metody dostačující. V závěru jsou výsledky srovnány s obdobnými studiemi v odborné literatuře. Po formální stránce nemám k práci výhrad. Práce cituje 30 položek literatury. Studentka zpracovala kvalitní dílo, které odpovídá všem požadavkům, které jsou kladeny na bakalářské práce. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou výborně (A – 93 bodů).
eVSKP id 118286