OHNÚT, P. Implementace algoritmu SHA-3 do FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Valach, Soběslav

Bakalářská práce na téma „Implementace algoritmu SHA-3 do FPGA“ se zabývá průzkumem, návrhem a implementací hašovací funkce SHA-3 založené na algoritmu Keccak pro FPGA. Práce po odborné stránce patří k náročnějším a pro zdárné splnění zadání vyžaduje nejen vlastní pochopení hašovacích algoritmů, ale i znalost metod návrhových technik pro implementaci a verifikaci navrženého algoritmu ve strukturách programovatelných hradlových polí. Analýza algoritmu je na dobré úrovní, vlastní návrh a implementace zdaleka nevyužívá všech zdrojů a technik, které cílové struktury FPGA poskytují. Zcela jsou opomenuty, metody využívající proudové zpracování dat (pipeline) což značně omezuje použití algoritmu z hlediska využití zdrojů v FPGA a hlavně dosažitelné pracovní frekvence. Pan Ohnut k řešení dané problematiky přistupoval aktivně a zodpovědně, pravidelně průběh řešení práce konzultoval. Předloženou práci doporučují k obhajobě a navrhuji hodnocení 82 bodů - B.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Macho, Tomáš

Hlavním cílem bakalářské práce pana Petera Ohnúta bylo implementovat hašovací funkci SHA-3 do hradlového pole FPGA, ověřit funkčnost implementace na reálné aplikaci, vyhodnotit dosaženou frekvenci, spotřebu zdrojů FPGA a rychlost výpočtu. Náročnost zadání považuji za vysokou, blížící se náročnosti zadání diplomové práce, protože student musel nastudovat matematicky náročnou oblast kryptografie, která není součástí studia na UAMT, i podrobně se seznámit s hradlovými poli FPGA a příslušnými vývojovými a simulačními nástroji. Bakalářská práce obsahuje cca 42 stran textu a je členěna do 4 kapitol plus úvod a závěr. První kapitola je věnována teoretickým principům hašovacích funkcí, ve druhé kapitole jsou stručně uvedeny základní informace o struktuře hradlových polí FPGA. Tato část práce je převzata z literatury. Ve třetí kapitole je popsána simulace již existujících implementací hašovací funkce SHA3-512 do FPGA a prezentovány výsledky ohledně dosaženého kmitočtu a spotřeby zdrojů FPGA. Dále následuje návrh komponent, pomocí nichž má být provedena vlastní implementace algoritmu hašovací funkce SHA3, a výběr cílové platformy pro implementaci. Autor zvolil čip Virtex 7 Ultrascale+ od firmy Xilinx. Vlastní implementace algoritmů je uvedena v kapitole 4. Pan Ohnút nejprve implementoval několik hašovacích funkcí z rodiny SHA3 v jazyce Python 3.8, následně provedl implementaci v jazyce VHDL a ověření funkčnosti pomocí simulace. Nakonec provedl implementaci do čipu FPGA, ověřil funkčnost implementace na reálné aplikaci a zhodnotil dosažené výsledky. Způsob implementace, provedení simulací i ověření fungování algoritmu SHA3 na reálné aplikaci v čipu FPGA považuji za správný. Student dle mého názoru splnil všechny body zadání bakalářské práce a prokázal výbornou schopnost práce s literaturou. Bakalářská práce je sestavena v logickém sledu, po grafické stránce je na solidní úrovni. Výhrady mám pouze k většímu množství překlepů a k nevhodným názvům kapitol a podkapitol. Např. „3.1 Navrhnuté implementace“, „4.1 Python implementace“ nebo „4.3.2 Ověření funkcionality v reálné aplikaci“. Dle mého názoru pan Peter Ohnút prokázal výborné bakalářské schopnosti, proto navrhuji hodnotit jeho práci známkou A/95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 126965