LIYAMBO, E. Kruhově polarizovaná anténní řada pro ISM pásmo 24 GHz [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Cílem bakalářské práce Evanse Liyamba bylo seznámit se s publikovaným konceptem kruhově polarizované anténní řady pro pracovní kmitočet 45 GHz. Počítačovou simulací měla být ověřena funkčnost tohoto konceptu, a následně měla být anténa přepočítána pro ISM pásmo 24 GHz. Student stanovené zadání beze zbytku splnil. Na kmitočtu 45 GHz simuloval zadaný anténní prvek, jednoduchý flíček a flíček buzený křížovou štěrbinou. Vzájemným porovnáním simulací prokázal, že publikovaný anténní prvek vykazuje nejlepší parametry, a proto jej využil ke konstrukci anténní řady na kmitočtu 24 GHz. Z prvku sestavil anténní pole 2x2 elementy a 4x4 elementy. Funkčnost polí prokázal simulacemi. Vzhledem k tomu, že studenti neměli umožněn přístup do laboratoří, bylo od experimentálního ověření upuštěno. Student pracoval na bakalářské práci samostatně, soustavně, se zájmem a iniciativně. O průběhu řešení práce jsem byl průběžně informován díky pravidelným konzultacím. Z jádra bakalářské práce student vytvořil příspěvek pro konferenci STUDENT EEICT 2020. Práci hodnotím jako výbornou.
Studen zpracoval bakalářkou práci na téma kruhově polarizované anténní řady pro ISM pásmo 24 GHz. Práce je rozdělena do pěti hlavních kapitol, které jsou logicky členěny. Po krátkém úvodu jsou ve druhé kapitole popsány aperturou buzené flíčkové antény, jak lineární tak kruhově polarizované. Také je zde popsána navrhovaná anténa převzatá z literatury. Její popis považuji za nedostatečný, jelikož zabírá pouze jeden odstavec. Ve třetí kapitole jsou postupně simulovány lineárně polarizovaná aperturou buzená flíčková anténa a poté kruhově polarizovaná aperturou buzená anténa. U obou podkapitol jsou chybně interpretovány výsledky ve shrnujících tabulkách. Student uvádí maximální zisk antény jako maximální zisk antény v celém simulovaném frekvenčním rozsahu a ne pouze v pracovním pásmu (tohoto výkladu se student drží v celé práci). Lineární anténa nevykazuje uváděný zisk 8 dB na žádném grafu. Kruhově polarizovaná anténa má minimum Axial Ratio na 47 GHz místo požadovaných 45 GHz, kde je AR přibližně 6 dB. V další části práce student simulací ověřil funkčnost anténního elementu z doporučené literatury a provedl přepočet z pracovní frekvence 45 GHz na 24 GHz, také změnil substrát Rogers na Cuclad. K této části nemám vážnější výhrady. Dále navrhl 2 anténní řady o velikostech 2x2 a 4x4. U obou řád postrádám jakoukoliv poznámku o návrhu napájecí sítě. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B, 85 bodů.
eVSKP id 126110