BÁRTA, T. Měření akustické intenzity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Cílem bakalářské práce bylo seznámit se s metodami pro měření akustické intenzity a hardwarovými prostředky dostupnými v laboratoři pro měření akustické intenzity, s jejichž využitím měl být následně sestaven měřicí systém pro kalibraci intenzitní sondy a praktické měření akustické intenzity zdrojů zvuku. Stěžejní částí práce byla tvorba měřicí aplikace v prostředí LabVIEW a její ověření při praktických měřeních. Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Aktivita studenta nebyla v průběhu řešení bakalářské práce rovnoměrně rozložená, zvyšovala se s termínem odevzdání práce. Práci s literaturou mohu hodnotit jako podprůměrnou, kromě několika literárních zdrojů, které mu byly předloženy, se nepokusil o žádný další literární průzkum. Student sice pravidelně docházel do laboratoře a pracoval na obslužném software, které vytvářel v prostředí LabVIEW a současně zde probíhaly i konzultace nad zpracovávaným tématem a postupem řešení, ale musel být ve své aktivitě náležitě směrován a nepracoval tedy zcela samostatně. Konzultace probíhaly zejména nad teoretickou metodikou měření a dále způsobem praktické implementace měřicí aplikace a programování v prostředí LabVIEW. Nakonec se ale studentovi podařilo vytvořit fungující aplikaci, která vyhovovala potřebám zadání a tuto i ověřil. Při vypracovávání bakalářské práce se nesetkal se žádnými závažnějšími problémy. Práci doporučuji k obhajobě.
Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat měřicí systém pro měření akustické intenzity a kalibraci intenzitní sondy v prostředí LabVIEW. Konečným výsledkem pak bylo ověřit správnost implementovaných algoritmů pro kalibraci sondy a funkčnost vytvořené aplikace ověřit na testovacím zdroji zvuku. Předložená práce se skládá ze sedmi kapitol plus přílohy. Tři kapitoly jsou teoretické (cca 20 stran), tři kapitoly jsou výpočtové a realizační a závěr, celkem 20 stran včetně závěru. Teoretická část, která měla být rešerší metod, je vypracována z jednoho zdroje a je spíše přeloženým a převzatým výňatkem zdroje, navíc nepříliš velkou kvalitou. Vlastní rešeršní práce je poměrně málo a z použité literatury je zřejmé, že nejenže nebyla použita dostatečně doporučená literatura uvedená v zadání, ale není zřejmá ani snaha najít jakýkoli „vlastní“ literární zdroj. Kapitola popisující dostupné HW vybavení obsahuje části anglických katalogových listů, které měly být spíše v příloze nebo postačil pouze odkaz na zdroj – katalogový list. V praktické části práce byly implementovány požadované algoritmy a byla realizována aplikace pro měření akustické intenzity. Její popis funkčnosti v odevzdané práci však působí místy dost laicky a těžko lze posoudit komplexnost naprogramovaných částí. Její funkčnost je však prokázána. Po časové stránce se jednalo o poměrně náročné téma na bakalářskou práci, které předpokládalo získání znalostí z oblasti akustiky, měření a zpracování signálů z mikrofonů, ale i matematiky a programování. Je ale znát se, že ne se všemi oblastmi se student vyrovnal tak, aby problematiku mohl se všemi výhodami využít ve své práci, např. již zmíněná aplikace v LabVIEW, kde ne vždy bylo zvoleno optimální řešení a výsledná aplikace po stránce grafické i funkční by mohla být na mnohem lepší úrovni. Také provedená měření a ověření funkce je dosti prozaicky zhodnoceno. V závěru bohužel hlubší diskuse vlivu fázové chyby karet NI na hodnotu zbytkové intenzity, jak je požadováno v bodu 3 zadání. Po grafické a formální stránce stránce je práce na ne příliš kvalitní úrovni, vyváženost teoretické a praktické stránky je sice v očekávaném poměru, ale text má často nekonzistentní strukturu a působí kostrbatě, s překlepy, chyby interpunkce, chybí mezery mezi větami. Rozsah kapitol v zásadě odpovídá jejich důležitosti. Použité obrázky-grafy v teoretické části jsou převzaty z anglického originálu i s originálními popisky, což vzhledem k práci, jež je práce psána v českém jazyce, není vhodné. Převzaté části jsou patřičně citovány, ale vlastní citace neodpovídají citační normě. Na straně 16 jsou uvedeny odkazy na literaturu zřejmě z původního zdroje. Vytknul bych také velikost a rozložení obrázků v textu, např. strana 30 a 31, kde je jeden obrázek na polovině strany a zbytek strany je prázdný. Závěrem lze říci, že odevzdaná práce dostatečně naplnila body zadání a v ní dosažené výsledky svědčí o jistých schopnostech bakaláře a práci doporučuji k obhajobě D/60 bodů.
eVSKP id 73355