POLEDNÍK, T. Degradace solárních panelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Úkolem studenta v bakalářské práci bylo nastudování problematiky fotovoltaických panelů se zaměřením na problematiku potenciálem indukované degradaci a na vybraných vzorcích panelů provést měření a vyhodnocení vlivu této degradace. Student Tomáš Poledník se ve své práci zpracoval teoretický úvod do problematiky potenciálem indukované degradaci (PID) fotovoltaických panelů a ve své experimentální části se pokusil tento efekt vyvolat na panelech výrobce Luxor a dále regenerovat degradované panely výrobce Atersa opačným potenciálem. Jednotlivé výsledky byly ověřovány pomocí V-A charakteristiky a pomocí elektroluminiscenční analýzy. Přes nedostatky, jako jsou překlepy a stylistické problémy je práce sepsána přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou C.
Student Tomáš Poledník se ve své práci zabývá testováním odolnosti 2 FV panelů proti degradaci vytvořené svodovým potenciálem. Odolnost je ověřována pomocí V-A charakteristiky a pomocí elektroluminiscenční analýzy. Další část práce je věnována regeneračnímu experimentu, který se pokouší zvrátit účinky degradace FV panelů. Teoretická část práce zahrnuje popis materiálů pro výrobu FV článků a metod kontroly jejich kvality. Dále je blíže rozebrána degradace FV panelů vlivem svodového potenciálu a metody reverzibilizace degradace FV panelů. Praktická část je věnována rozboru výsledků měření na vybraných panelech podrobených degradaci a výsledkům regeneračního experimentu. Práce je je sepsána přehledně, je však stručná s množstvím překlepů a pravopisných chyb. Některé výrazy nedávají smysl - viz např. "pozitivní odkaz vůči zemi" na str. 12 nebo "sodík se šíří do atomu" na str. 13. Na obr. 19 a 21 je elektroluminiscence FV panelů před a po testu degradace. V textu se hovoří o nepatrných změnách ve struktuře, ale z obrázků to není příliš zřejmé. Zde by bylo vhodné uvést detail konkrétní změny struktury. Chybí konkrétní popis elektroluminiscenční analýzy FV panelů - použitý proud, doba elektroluminiscence, jaká CCD kamera byla použita, vlnová délka emitovaného záření. Na obr. 23 a 24 chybí popis os V-A charakteristik, na obr. 20 je v popisu nad obrázkem uvedeno V-A a pod obrázkem A-V charakteristika, podobně u obr. 23 a 24. Výsledky měření V-A charakteristik a elektroluminiscence u FV panelů Artesa jsou uvedeny pouze před regeneračním experimentem. Po experimentu chybí výsledky jak V-A charakteristik tak elektroluminiscence. Přitom student v práci na str. 29 tvrdí, že výsledky obou regeneračních experimentů jsou v přílohách. V papírové formě jsou však uvedeny v přílohách jen dříve uvedené V-A charakteristiky FV panelů před experimentem. Těžko lze pak posoudit účinnost regenerační metody, když v práci chybí jakékoli výsledky testování po experimentech. Ty lze nalézt jen v přílohách v elektronické formě. Navíc experiment nebyl prováděn za požadovaných podmínek popsaných na str. 29, což mohlo ovlivnit výsledky. I přes množství nedostatků a připomínek bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 74353