MEDEK, P. Měření základních parametrů plynových filtrů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Bejček, Ludvík

Student magisterského studia p. Bc. Pavel Medek měl externí zadání semestrální i diplomové práce. Během semestrálních i diplomové práce prokazoval diplomant velmi dobrou úroveň odborných i praktických znalostí. Pracoval samostatně, iniciativně, byl svědomitý a zodpovědný i přes své pracovní vytížení ve srovnání se studenty denního studia. Konzultací a vedení potřeboval obvyklé míře. Při řešení své práce magisterské se nesetkal se zvláštními obtížemi. Z hlediska vedoucího DP nemám k práci zásadní připomínky. S hodnocením souhlasí i jeho konzultantent p. Ing. K. Horák, Ph.D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Havránek, Zdeněk

Diplomant se ve své diplomové práci zabýval problematikou kontroly vlastností filtrů plynů se zaměřením na optické metody. Zadání diplomové práce je středně náročné, jak po stránce odborné, tak i časové. Předpokládá nastudování metod pro zpracování obrazu a jejich praktickou aplikaci na konkrétní kontrolovaný objekt (v tomto případě plynový filtr). Náročnou částí práce je i vyhodnocení výsledků podle sledovaných vlastností materiálu. Je možné konstatovat, že zadání bylo z velké části splněno. Diplomant v teoretickém rozboru popsal metody a postupy pro kontrolu vlastností filtrů plynů definovaných normami pro jednotlivé typy filtrů, představil základní vlastnosti filtračního materiál z PU pěny se síťovou strukturou, který je předmětem této práce a podal základní přehled postupů a metod pro strojové vidění. Na základě získaných teoretických znalostí navrhnul v praktické části dvě metody pro strojovou kontrolu filtračních materiálů s využitím snímků z kamery. Pro vyhodnocení chyb v materiálu zvolit metodu analýzy histogramu a metodu detekce obrysů s vyhodnocením velikosti ploch otvorů. Obě metody naprogramoval v Matlabu a ověřil na reálných snímcích filtrů s různým počtem pórů na palec. Po odborné stránce je práce na dobré úrovni. Kladně hodnotím zejména teoretickou část práce, kde diplomant rozebírá problematiku filtrů z hlediska jejich vlastností a ověřování. V praktické části sice navrhnul a vyzkoušel dva postupy pro jejich kontrolu, ale chybí zde důkladné ověření zvolených metod na větším počtu vzorků filtračních materiálů s praktickým porovnáním s nějakou klasickou metodou měření vlastností filtrů (např. v zadání zmíněná tlaková diference). Dle popisu a prvotních experimentů by obě metody mohly být použitelné pro praxi, ale chybí zde hlubší analýza, např. ověření na vzorcích s identifikovanými vadami. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, obsahuje jen minimum překlepů. Jako výtku bych uvedl špatné pojmenování programových funkcí v Matlabu v popisku pod zdrojovým kódem a dále označování zkoumaného materiálu jako typu "PPI", přitom PPI je jednotka udávající poréznost filtračního materiálu, počet pórů na palec ("Pores Per Inch"). V tabulce 6.1 je mylně uvedeno v záhlaví označení sloupců jako "počet prahů" místo "číslo prahu". V seznamu literatury chybí u některých zdrojů požadované informace dle normy (např. datum citace elektronických zdrojů na internetu). I přes výše uvedené výtky se domnívám, že diplomat prokázal své inženýrské schopnosti a doporučuji diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 31571