STAŇO, M. Výroba nanodrátů do porézního oxidu hliníku pomocí elektrolýzy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Škoda, David

Michal Staňo rozdělil svoji bakalářskou práci do dvou hlavních oddílů. První část ozřejmuje obecné vlastnosti a přípravu nanodrátů, dále definuje základní pojmy elektrochemie se zaměřením na elektrodepozici do porézní membrány oxidu hliníku. Druhá část je věnována přípravě nanodrátů pomocí stejnosměrné i střídavé elektrodepozice, v galvanostatickém i potenciostatickém modu, geometrické charakterizaci připravených struktur. Diskutuje vliv jednotlivých parametrů (typ šablony, zvolený mod) na výrobu nanodrátů. Tato práce vznikla mezioborovou spoluprací s chemickými laboratořemi LabSensNano (doc. Hubálek, FEKT), kde Michal nejprve spolupracoval na přípravě porézního oxidu hliníku a následně z větší části přešel k přípravě homogenních nanodrátů z různých prvků (Ag, Cu, Ni). Na Michalovi je třeba vyzdvihnout kladný přístup k celé problematice, samostatnost, zájem o celkovou problematiku (teoretickou i praktickou). Vzhledem k dlouhodobému zaměření na dané téma, množství poznatků, pracovnímu nasazení hodnotím Michala výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čechal, Jan

Autor se ve své bakalářské práci zabývá výrobou nanodrátů metodou elektrodepozice do šablony – porézní aluminy. Teoretická část se věnuje různým metodám přípravy nanodrátů a nanovláken, základům elektrochemie a elektrodepozice. V praktické části autor popisuje vlastní přípravu nanovláken – Cu, Ag, Ni – ze solí příslušných kovů a jejich analýzu. Během práce byl rovněž vytvořen program pro počítačové řízení a kontrolu experimentu. Po formální stránce práce obsahuje malé množství chyb a překlepů. Nevhodně působí uvádění číselných hodnot ve formátu 10^1 V a podobně. Co si má čtenář představit pod pojmem „10^2 °C“? Je to padesát, sto, pět set stupňů celsia (viz Platná místa, HRW str. 4). Nevhodné je rovněž psaní poznámek pod čarou, zvláště prak umisťování jejich odkazů – např. mí_e^2, navíc v textu, kde jsou čísla ve formátu 10^1. Úvod je znovu téměř doslovně opakován v úvodu druhé kapitoly. Celkově práci hodnotím jako velmi zdařilou. Studentovi se podařilo rozvinout metodu přípravy nanovláken do stavu, kdy je lze reprodukovatelně připravovat a studovat jejich vlastnosti.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 51244