BUREŠ, V. Výroba a charakterizace biouhlu ze směsného rostlinného odpadu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Pořízka, Jaromír

Vojtěch Bureš si vybral pro svou bakalářskou práci téma, které navazuje na sérii prací z oblastí produkce a charakterizace biouhlu. Ke svému úkolu přistupoval se zvídavostí a přispíval ke vzniku samotného konceptu práce. Vyrobil a upravil vzorky biouhlu k analýze a zodpovědně se zhostil práce v laboratoři. Pracoval velice samostatně, ale také rád využíval konzultačních hodin k diskusi nad výsledky. Výtku bych však měl k slabému důrazu na formální stránku bakalářské práce. Zde byly jisté rezervy, ze kterých se ale může Vojtěch Bureš do budoucna poučit. Celkově jsem byl ale s počínáním a prací Vojtěcha Bureše spokojen. Sepsal práci která vyhovuje kritériím kladeným na VŠKP, hodnotím ji známkou A - výborně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Nábělek, Jakub

Předložená bakalářská práce měla za cíl výrobu a následnou charakteristiku biouhlu vyrobeného v domácích podmínkách ze zahradního odpadního materiálu. Práce splnila všechny vytyčené cíle. Práce je členěna do navazujících celku, nicméně částečně logiku rozdělení snižují podobné názvy kapitol a jejich obsahů. To je vidět hlavně u kapitol týkajících se výrobou biouhlu. Orientaci v práci také stěžuje nepřítomnost seznamu použitých zkratek. V teoretické části je seznámeno s problematikou výroby biouhlu v domácích podmínkách a zároveň jsou i zmíněny požadavky na biouhel pro udělení certifikace. V experimentální části je popsána příprava jednotlivých vzorků a provedené analytické metody. Je škoda, že kapitola neobsahuje podrobnější postup přípravy jednotlivých vzorků a místo toho se odkazuje na obecný postup převzatý z internetu. V diskuzní části jsou diskutovány jednotlivá získaná data. Práce využila pro přípravu dva způsoby přípravy biouhlu a je proto škoda, že oba tyto postupy nejsou navzájem porovnávány. Zároveň bych doporučoval se vyhnout označováním vzorků číselně i přesto že je přítomna tabulka s celými názvy vzorků, i tak to působí nepřehledně (obzvláště když by se do tabulek název vzorků vešel). Je škoda, že práce neobsahuje statistickou analýzu, která by doplnila vyvozené závěry, toto však není podmínka pro bakalářskou práci. Zároveň´ bych upozornil, pokud se použije nějaká statistická hodnota jako v případě korelačního koeficientu, že bylo by dobré uvést, jak byla tato hodnota získána. Doporučil bych rovněž se pro příště vyvarovat poznámce ohledně velmi dobré homogenizace v kuchyňském mixéru, jelikož zmíněnou domněnku vyvrací ostatní provedená stanovení. Diskuzní část se snaží pracovat i s literaturou, pro kterou bylo celkově využito 88 literárních zdrojů. Na několika místech je však tato diskuze trochu matoucí. Vzhledově diskuzní části nepřispívají ani špatně zvolené jednotky v tabulce 13, které by nemusely začínat nulou. Zároveň jejich grafické znázornění by bylo vhodné rozdělit do vícero grafů, aby nezanikali nižší koncentrace některých prvků. Pro případ stanovení zádržnosti vody je škoda, že jako jediné stanovení neobsahuje směrodatné odchylky. Spektra na obrázku 13 působí nevýrazně téměř tak, že by byla možná jejich vzájemná záměna. Doporučil bych zvýraznění barev nebo přidání označení vzorku k příslušnému spektru. V poslední řadě mám výhrady ke dvěma tabulkám 17 a 18 kterým useknutý a posunutý vzhled vážně nesluší, doporučoval bych příště takto velké tabulky orientovat na šířku. Celkový vzhled práce je negativně ovlivněn špatným naformátováním horních a dolních okrajů spolu s nadpisy, které nejsou zarovnány doleva. S vyslovenými závěry práce se dá souhlasit. Práce splnila všechny cíle kladené na bakalářskou práci a proto ji doporučuji k obhajobě s hodnocením B (Velmi dobře).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 149082