MAHÚT, M. Laboratorní úloha - EDFA zesilovač [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student vypracoval práci na téma Laboratorní úloha - EDFA zesilovač. Teoretická část práce je obsáhlá, avšak jejím nedostatkem je průměrná práce s literaturou, kde jsou jednotlivé podkapitoly citovány například pouze jedním zdrojem. Členění teoretické části je na dobré úrovni, občas se zde objevují části ne uplně související s tématem. Ojediněle se zde vyskytují obrázky s nepříliš velikou kvalitou (obrázek 2.1). Občas má student tendenci skákat z trpného rodu do činného a občas se zde nacházejí zavádějící informace například v rozsahu generovaného signálu. Praktická část obsahuje návrh a realizaci EDFA zesilovače. Student změřil zesílení obou zapojení a znázornil výsledky jak tabulkou, tak grafy. Grafická prezentace výsledků je zbytečně roztažená na několik stran místo znázornění přehlednějšího grafu, což budí dojem umělého natahování práce, k čemuž student neměl důvod, jelikož rozsah práce je 94 stran. I přes značné zvětšení grafů jsou popisky stále špatně čitelné. Grafické uživatelské prostředí pro ovládání zesílení je správně naprogramováno a je plně funkční, bohužel grafický výsledek čelního panelu není příliš vydařený. Finální podoba desky s jednotlivými komponenty také nevypadá příliš vzhledně, což částečně zapříčinil časový pres. Zadání práce bylo splněno i přes komplikace vzniklé během realizace práce. Student v rámci práce pravidelně konzultoval a prezentoval výsledky dílčích měření. Zde je nutné poznamenat, že komunikace byla možná až příliš častá, kdy v některých fázích řešení studentovi lehce chyběla samostatnost s řešením problémů, i když v některých fázích práce se ukázalo, že student je schopen pracovat sám. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou C/75 bodů.
Student Michal Mahút zpracoval práci na téma vytvoření laboratorní úlohy EDFA zesilovače. Práce je rozdělena do sedmi kapitol, přičemž samotná praktická část je popsána v kapitolách 4 až 7. Teoretická část práce je zpracována nepřehledně a obsahuje celou řadu gramatických a typografických chyb. Navíc obsahuje kapitoly, které plně nesouvisejí s tématem práce (například mnohavidová vlákna, disperze nebo vlnové multiplexy). Práce s literaturou je velmi špatná. Např. kapitoly 1.1, 1.2 obsahují pouze jednu referenci, a to ještě jen u obrázků. Po formální stránce obsahuje práce řadu nedostatků, jako jsou nízká kvalita obrázků (např. 2.1, 3.1), prázdné stránky mezi kapitolami, závěr není uveden v obsahu, popisky u některých obrázků jsou v angličtině apod. V praktické části se student zabývá návrhem měřicího zapojení, ověřením jeho funkčnosti a následně přípravou laboratorní úlohy. Přestože bylo zadání splněno, tak vytvořené zapojení a následně i laboratorní úloha nejsou příliš kvalitní, a tedy využitelné v praxi. Zapojení působí chaoticky, neuspořádaně, vytvořená aplikace je matoucí. K práci mám několik zásadních výhrad: - U mnohavidových vláken je uvedena chybná jednotka „mm“ místo „nm“ v části „Charakteristické sú vlastnosťami: disperzia pri 0,85 mm…“ - Kapitola 2.2 nesprávně uvádí, že u CWDM by měl být odstup kanálů pro CWDM menší než 50 nm a 8 nm pro vlnovou délku 1550 nm. Obdobně text „Umožňuje prenos na vzdialenosť 120 km“ je u CWDM zavádějící, jelikož se nejedná o přenosový systém, ale pouze o typ multiplexu. - V kapitole 2.3 je napsáno, že WWDM využívá 4 vlnové délky, ale uvedeny jsou pouze 3. - Kapitola 3.2 obsahuje nesprávné tvrzení, že Ramanovské zesilovače mají o 5-7 dB menší šum než EDFA. - Použití A-meter, V-meter není správné, navíc je matoucí, jelikož V-meter je ochranná známka pro komerční ultrazvukový měřicí systém. - V kapitole 4.7 je „Vnútorné zapojenie pumpy bolo zistené prostredníctvom meracieho prístroja.“ přičemž nikde není vysvětleno, jakým přístrojem bylo měření provedeno. - V kapitole 4.8 je napsáno, že EDFA využívají 20 až 30 m Erbiem dopovaného vlákna. Informace je chybná, chybí zcela odkaz na použitou literaturu, navíc si protiřečí s následujícím textem, kde pro praktickou část byly testovány délky 6, 9 a 15 m. - V návrhu laboratorní úlohy jsou nepřesné a neúplné informace ohledně zisků a pásem zesilování EDFA zesilovačů. Práci doporučuji k obhajobě. Na základě výše uvedeného, navrhuji E, 57 bodů.
eVSKP id 133387