HOLÍNSKÝ, J. Návrh a konstrukce hlubokotónové ozvučovací jednotky - subwooferu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student pravidelně a často konzultoval jednotlivé kroky řešení bakalářské práce. Náplní práce bylo vytvoření modulů pro měření různých typů ozvučnic pro hlubokotónové jednotky typu subwoofer, které se budou používat v laboratorních cvičeních. Téma je realizační a do značné míry časové náročné, především díky nutným optimalizacím, které není možné dopředu simulovat, či s nimi jinak počítat. Během řešení došlo k několika zpožděním, které student nemohl ovlivnit. Dodavatel komponentů nedodržel slíbené termíny dodání a výřezy jednotlivých modulů ozvučnice nebyly vyrobeny dle dodané dokumentace, musely se vyrábět znovu a nově dodané se musely opět upravit. Další zásadní problém byl způsoben naprostým nedodržením parametrů reproduktoru výrobcem. Parametry mají zásadní vliv na návrh reproduktorových ozvučnic, návrhy se nakonec předělávaly celkem dvakrát, poprvé díky většině nesplněných TS parametrů a nakonec během optimalizace, kdy po měření reproduktoru v uzavřené ozvučnici byl zpětně dopočítán faktický ekvivalentní objem reproduktoru, který byl o 1/3 menší, než udává výrobce. Veškeré další návrhy ozvučnic typu pásmová propust a ozvučnic s isobarickým uspořádáním se budou muset provést znovu, přičemž se při dokončování jednotlivých modulů ozvučnic použijí faktické parametry konkrétních kusů reproduktoru. Výsledkem těchto skutečností je, že jak laboratorní úloha č.1, tak zejména laboratorní úloha č.2, není vypracována v potřebné podobě a do odevzdání bakalářské práce ani nebyly všechny moduly ozvučnice zcela dokončeny. Úspěšně provedená optimalizace prozatím pouze uzavřené a basreflexové ozvučnice ukazuje dobrou cestu vedoucí k úspěšnému dokončení všech modulů. Je třeba zdůraznit, že všechny výhrady související se splněním zadání nejsou zapříčiněny špatným přístupem studenta. Vzhledem k rozsahu odvedené práce ji hodnotím stále jako výbornou A/90.
Student v bakalářské práci popsal a navrhnul několik typů ozvučnic určených pro reprodukci nízkých kmitočtů. Teoretická část je přehledná, je ale škoda, že čerpal zejména z literatury [1], která bohužel nijak nezdůvodňuje prezentované návrhové vzorce a neodkazuje se na literaturu, ze které jsou vzorce a další informace čerpány. Pochopení vlastností jednotlivých typů ozvučnic by pomohla spíše analogická náhradní schémata než symbolická schémata z programu LspCAD. Vlastní text bakalářské práce je na 41 stran z toho praktická část pouze 16 stran, bez textu k laboratorním úlohám. Nicméně to není způsobeno malým rozsahem praktické části, spíše příliš stručným popisem samotné realizace a optimalizace reproduktorových skříní, kdy musel student řešit řadu komplikací. Po formální stránce lze práci vytknout scházející čárky za rovnicemi, použití symbolu „x“ pro násobení a místy scházející popisy proměnných použitých v rovnicích. Převzaté tabulky parametrů, i když jsou řádně citovány, by měly být v bakalářské práci psané v českém jazyce vloženy jako tabulky s českými názvy parametrů a ne jako obrázky s anglickými texty. S tím souvisí i uvádění pouze parametrů relevantních pro práci, nikoliv po kolika kusech se reproduktor prodává apod. K textu laboratorních úloh mám hlavní výtku k tomu, že student by měl požádat o svolení autora, pokud chce do práce, kterou deklaruje jako svoji, použít rozsáhlé texty a obrázky jiného autora.
eVSKP id 110146