NAVRÁTIL, M. Laboratorní přípravek pro demonstraci linkových kódů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Číž, Radim

Student se ve své práci věnoval zejména návrhu nového programu mikrokontroléru, který tvoří jádro laboratorního přípravku používaného pro názornou demonstraci linkových kódů. Výsledné zařízení umí generovat data vyjádřená všemi požadovanými linkovými kódy při všech třech požadovaných přenosových rychlostech. Student rovněž vytvořil příslušnou laboratorní úlohu s uvedeným přípravkem a vypracoval její vzorové řešení. Zadání bakalářské práce tak bylo beze zbytku splněno.V průběhu semestru student implementoval různé varianty řešení některých podprogramů (např. generování pseudonáhodné posloupnosti) a pravidelně konzultoval dosažené výsledky. Mohu konstatovat, že celkově práce dosahuje výborné odborné úrovně, k její textové části mám pouze tři připomínky: 1) Kapitola 2.6, týkající se oživení zařízení, je dle mého názoru až příliš stručná (pouze 7 řádků). 2) V textu jsem nenašel konkrétní údaj, kolik činí zmiňované zpoždění mezi unipolárním signálem bez návratu k nule na výstupu „UNI NRZ“ a dalšími kódovanými signály na výstupu „out“ při přenosových rychlostech 8 kbit/s a 12 kbit/s. Nesouhlasím však se závěrem, že pro snížení tohoto zpoždění by bylo nutné „investovat do mikrokontroléru s vyšší taktovací frekvencí“, jak student tvrdí na str. 50, jelikož použitý mikrokontrolér Atmega16-16PI umí pracovat i na dvojnásobné taktovací frekvenci, jestliže se k němu připojí externí krystalový oscilátor. 3) Úroveň formálního zpracování snižuje několik překlepů a pravopisných chyb.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Šilhavý, Pavel

Student navrhnul a sestavil laboratorní přípravek pro demonstraci linkových kódů. Dle informací od vedoucího práce je realizovaný přípravek plně funkční. Vlastní bakalářská práce je na velmi dobré úrovni a zahrnuje jak teoretický rozbor, tak i podrobný návrh přípravku a programového vybavení mikrokontroléru. Přílohy obsahují vývojové diagramy kódu, výrobní podklady pro DPS, schéma zapojení, rozpisku součástek, návod k obsluze i zadání laboratorní úlohy. K textové části a navrženému řešení mám jen několik drobných připomínek. Na obr. 2.6 str. 27. je chybně vstup převodníku označen jako napájení +5V. U některých vztahů chybí jednotky (str. 21. a 67.). Občasné použití hovorových výrazů, str. 63. "... naběhne úvodní obrazovka". Tlačítka S1, S3, S4, S6-S8 bych doporučoval ošetřit proti zákmitům, např. paralelně zapojeným keramickým kondenzátorem. V elektronické příloze mohly být schémata a DPS nejen ve formátu PDF, ale i v souborech Eagle. Přes výše uvedené drobné nedostatky hodnotím práci jako velmi zdařilou a hodnotím ji známkou výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 89821