POLEDŇÁKOVÁ, H. Teplotní závislost karagenanu a hyaluronanu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Hurčíková, Andrea

Halina Poledňáková prokázala schopnost samostatně řešit zadané úkoly i navrhovat způsoby jejich řešení a samostatně navrhovala experimenty a vyhodnocovala naměřená data. Studentka shromáždila a pečlivě zpracovala velké množství cenných experimentálních dat, ze kterých vyvodila logické závěry. Byla získána velmi zajímavá experimentální data, na která se může navazovat jinými pracemi a naměřená data budou jako podklad pro publikaci v impaktovaném časopise. Přes nadstandardně obsahově náročnou experimentální část a časovou náročnost řešení, bylo zadání práce beze zbytku splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkový stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Smilek, Jiří

Diplomová práce Bc. Haliny Poledňákové pojednává o teplotní závislosti dvou přírodních polysacharidů konkrétně karagenanu a hyaluronanu. Závislost chování těchto látek na teplotě byla studována dvěma metodami - měřením viskoelastických vlastností pomocí reometru a měřením ultrazvukové rychlosti pomocí spektrometru s vysokým rozlišením. Na začátek je nutno poznamenat, že se jedná o vskutku kvalitní práci, ať už z hlediska obsahového či vhodně zvolených experimentů. Již při prvním pohledu je patrné, že bylo v rámci závěrečné práce vykonáno velké množství experimentů a co víc, při detailnějším začtení si lze povšimnout, že naměřená data jsou i velmi kvalitně zpracována a diskutována. Kladně hodnotím také vzájemnou korelaci výsledků získaných oběma metodami. Jako oponent také velmi oceňuji kapitolu Současný stav řešené problematiky. Z této kapitoly je patrné, že se diplomantka orientuje v problematice svojí závěrečné práce velmi dobře, o čemž svědčí nejenom počet použitých zdrojů v rešeršní části (22 odborných článků), ale také kvalita samotné rešerše, která úzce souvisí s tématem závěrečné práce, což ne vždy je ve VŠKP pravidlem. K práci mám pouze několik výtek, především formálního charakteru: - str. 3 – při oscilačních testech nelze mluvit o „frekvenci otáčení“, ale musí být uvedeno „frekvence oscilací“ - str. 5 – doporučoval bych číslovat nadpisem první úroveň také další důležité kapitoly (tj. Úvod, Seznam použitých zdrojů, apod.). - str. 7 a dále v textu – nestandardní číslování zdrojů literatury - číslování nadpisů 4. Úrovně se neuvádí - str. 16, rovnice 3 – není uvedena správně - str. 21 – nesouhlasí číslování zdrojů literatury v textu s citovanými zdroji v přehledu literatury (viz. reference [43]) - str. 28 – tvrzení: “vzniklé vzorky byly bez chuti a bez zápachu”. Zajímalo by mne, jak byla chuť testována. - kvalita obrázků a tabulek v celém textu - některé grafické závislosti jsou poměrně nepřehledné - další typografické nedostatky (např. odkaz na odstavec 0, špatný typ reometru, slovo „věších“ místo „větších“ Výše uvedené nedostatky jsou pouze formálního charakteru a nijak závažně nesnižují nadprůměrnou kvalitu předložené závěrečné práce. Práci diplomatky Bc. Haliny Poledňákové hodnotím stupněm A/výborně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 96985