HOLUB, Z. Redukce šumu u nízkodávkových CT snímků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Student se ve své bakalářské práci zabývá problematikou filtrace nízkodávkových CT obrazových dat. V teoretické části práce je stručně popsáná rentgenová výpočetní tomografie, jednotlivé možné metody filtrace obrazových dat a možnosti objektivního hodnocení dosažených výsledků. Praktická část poté obsahuje návrh a realizační postupy studentem zvolených metod filtrace, zejména filtrace pomocí vlnkové transformace a Wienerova korekčního faktoru. Zpracování obrazových dat je řešeno ve 3D. V poslední části práce student hodnotí a diskutuje dosažené výsledky pro různé metody filtrace s různými parametry a vybírá nejvhodnější metody. Celkový dojem z práce velmi zhoršuje formální stránka, kde student používá jednodušší větnou skladbu, často používá netechnické nebo neodborné termíny a dopouští se překlepů a chyb (chybějící odkaz na literaturu, různé mezery mezi odstavci či rovnicemi, atd.). Práce je tak obecně hůře čitelná. Student využil 20 literárních zdrojů z nichž se pouze zlomek zabývá samotnými filtračními metodami. Schází zde též rozsáhlejší rešerše novodobých publikovanách přístupů. Student pracoval samostatně, a pravidelně využíval konzultací, na které docházel vždy řádně připraven a s věcnými dotazy k řešení práce. Zadání práce považuji za splněné a práci hodnotím celkově stupněm B/88 bodů.
Předložená bakalářská práce se zabývá zpracováním nízko dávkových CT skenů za účelem redukce šumu v těchto obrazových datech. V první části práce se student věnuje teoretickému popisu funkce CT zobrazovací modality a teoretickému popisu filtračních metod, které jsou dále implementovány v programovém prostředí MATLAB. Dle zadání měl student zpracovat literární rešerši na zadané téma. Z oblasti filtrace nízko dávkových CT snímků je však v práci citován pouze jeden zdroj. V závěru práce jsou implementované metody otestovány na trojrozměrných CT datech. Použitá data a jejich počet však v práci nejsou popsány. Vzhledem k tomu, že se práce zabývá zvýšením kvality CT snímků, bližší popis použitých dat bych ocenil. Nicméně, po odborné stránce je práce na vysoké úrovni. Dosažené výsledky ukazují, že se použitím navržených filtračních metod podařilo dosáhnout jistého zlepšení oproti originálu. Postrádám ale detailnější hodnocení slabých stránek navržených metod. Po formální stránce je práce na nízké úrovni a obsahuje závažné formální nedostatky. Hned na úvodních stranách je v prohlášení, poděkování a v bibliografické citaci uvedeno, že se jedná o semestrální projekt, nikoliv bakalářskou práci. V práci se dále objevují překlepy, chybějící nebo nevhodně umístěné čárky v souvětích. V první kapitole chybí odkaz na literaturu a místo toho je zobrazen text „Chyba! Nenalezen zdroj odkazů.“ Dále mám výtku k publikaci příloh. V papírové verzi práce jsou přílohy vloženy jako samostatné složené listy. V elektronické verzi přílohy nejsou vůbec. Některý text je v práci podbarven šedým pruhem. V práci dále postrádám jakoukoliv zmínku o implementaci jednotlivých programových funkcí či uživatelský návod k vytvořenému softwaru. Na závěr konstatuji, že i přes zmíněné výtky, převážně formálního charakteru, bylo zadání bakalářské práce splněno. Student prokázal schopnost nastudovat si danou problematiku a získané znalosti prakticky uplatnit při vytvoření požadovaného technického díla, které svým charakterem odpovídá obecně kladeným požadavkům na bakalářskou práci. Hodnocení: B/80 b.
eVSKP id 84348