KOKSA, M. Měření výšky hladiny kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Němec, Zdeněk

Zadané téma bakalářské práce je středně náročné. Práce obsahuje obvyklou formu rešeršního zpracování problematiky měření výšky hladiny pro různé kapaliny. Zabývá se přístrojovým provedením snímačů a převodníků, ale také omezujícími podmínkami jejich použití. Student věnoval malou pozornost vodním elektrárnám. Chybí rozbor měření hladin nad a pod elektrárnou, což je důležité pro vyhodnocování účinnosti provozu. Specifickou problematiku redukoval na přehled měření průtoku vody standardními průtokoměry, které nevyhovují svými malými průměry, průtoky, atd.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Hůlka, Tomáš

Předložená bakalářská práce se zabývá měřením výšky hladiny kapalin se zvláštní pozorností pro metody vhodné do prostředí vodních elektráren. V úvodu se autor věnuje měření obecně, měření z pohledu historie a také chybám měření. Dále jsou velmi stručně uvedeny typy a rozdělení snímacích přístrojů podle několika kritérií, za kterými následuje popis a výčet vlastností vybraných snímačů. Na závěr se autor stručně zmiňuje o vodních elektrárnách a použitelných průtokoměrech. V práci se objevuje jisté množství nedostatků různých úrovní závažnosti od pravopisných chyb (měřící/měřicí), přes špatně naformátovaný text (odsazení, nekonzistentnosti apod.) včetně chyb v obsahu (nebo dokonce názvu práce!) až po práci s citacemi. Pominu-li fakt, že někde jsou citace před tečkou a jinde za tečkou, nemohu však pominout seznam literatury. Ten obsahuje v podstatě pouze 4 literární prameny a zbytek je tvořen odkazy převážně jen na stránky výrobců (o úpravě seznamu ani nemluvě). Dále není zřejmé proč autor v kapitole o vodních elektrárnách popisuje místo snímačů výšky hladiny najednou průtokoměry. V práci se také nachází řada nešťastně použitých odrážek - v kap. 2.2 jsou využity vhodně k výčtu rozdělení snímačů a hned v kap. 2.3 už plní funkci podkapitol/odstavců (obdobně v kap. 4.3). Přes zmíněné nedostatky však práce zadané cíle splňuje, a proto práci doporučuji k obhajobě s hodnocením C/dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 135499