SOBOTKOVÁ, Š. Detektor dětského pláče s digitálním signálovým procesorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem práce slečny Šárky Sobotkové je návrh algoritmů pro detekci a identifikaci dětského pláče z reálných zvůkových záznamů, návrh a realizace přípravku řízeného digitálním signálovým procesorem. Výsledné zařízení měla studentka otestovat na souboru pláčů. V průběhu řešení se naskytla možnost využít namísto DSP platformu Arduino, která disponuje vlastnostmi vhodnými k řešení zadání, proto byla po dohodě použita tato. V práci je proveden systémový návrh zařízení i sestaven program pro Arduino. Samotná práce obsahuje značné překlepy, gramatické i stylistické prohřešky, které celkově ruší při čtení jinak zajímavé problematiky. V textu práce nejsou místy v pořádku jednotky uvedených veličin, někde zcela chybí. Rovněž u některých grafů jsou nekorektně nebo vůbec popisky os. Práce tak dokládá určitou míru nepozornosti při jejím závěrečném sestavování. V uvedené literatuře jsou odkazy s nereprodukovatelnou URL, např. [24], [26]. Výsledkem práce je jednak program pro Matlab, který sloužil k ověření správnosti navržených algoritmů a dále přípravek včetně funkčního programu vlastního analyzátoru. Studentka přistupovala k řešení problematiky velmi aktivně, zajistila si dostatečné množství vstupních záznamů dětského pláče (celkem přes 70), dokonce si zajistila komerčí analyzátor "Why Cry", se kterým provedla srovnání účinnosti detekce a identigikace. Překvapivým závěrem byla vyšší účinnost identifikace pláče u vlastního výrobku. Vzhledem k uvedeným výtkám hodnotím práci známkou "velmi dobře" / B.
Předložená diplomová práce se zabývá zajímavým tématem - detekcí dětského pláče. Je rozdělena na dvě části : popis segmentálních rysů signálů odpovídajících dětskému pláči a hardwarovou realizaci detektoru. V prvé části diplomantka vcelku vyčerpávajícím způsobem popisuje charakteristické znaky těchto signálů, přístuipy k jejich analýze a parametrizaci, která však v závěru práce není doložena a diskutována. V této části práce nelze souhlasit se zavedením a popisem pojmu energie - intenzity - hlasitosti jako síly pláče. Popis grafických vyjádření není jasný, chybí nebo je anglický a v nevhodné reprodukci. V celé této části práce chybí literární odkazy nebo jsou chybné, viz jediný odkaz [23]. Nikde v textu není zmínka o původu popisovaných typů dětského pláče. Vlastním přínosem této části práce je však program v prostředí MATLAB. Ve druhé části diplomantka popisuje hardwarovou realizaci detektoru dětského pláče. Podle zadání měl k realizaci být využit vhodný digitální signálový procesor což však bylo po dohodě s vedoucím práce změněno na aplikaci vývojového kitu Arduino Uno s mikroprocesorem ATmega 328. V této části práce při popisu zpracování signálů nelze souhlasit se způsobem výpočtu či volby obvodových prvků aktivních filtrů - horní a dolní propusti 2. řádu. Typy a řády filtrů s jejich přenosovými charakteristikami nejsou doloženy. Při výpočtu kapacit se popisuje indukčnost místo uvažované kapacity (str. 49,50). Vlastním přínosem této části práce však je odladěný program mikroprocesoru a experimentální ověření na nepájivém poli. Po formální stránce neodpovídá předložená práce požadavkům na úroveň diplomové práce. Zásadní je neúcta k češtině projevující se nejen prohřešky proti pravopisu (5 hrubých chyb), ale chybným skloňováním i slovosledem, čímž se text stává na mnoha místech nesrozumitelným. Nepochopitelné je i užívání výrazu "inicializace" při zpracování signálů. Matematické výrazy nejsou číslovány a jejich převzetí není doloženo literárními odkazy. Chybí popisy os grafů a tam kde jsou nejsou adekvátní nebo srozumitelné. Převzaté obrázky mají nízkou úroveň (obr. 1.2 - 1.6) nebo anglický text (obr. 3.4, 4.2). Celkově práce svědčí o malé péči při korektuře textu. Předložená práce však svědčí o tvořivém charakteru diplomantky. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : d o b ř e
eVSKP id 65506