VESELÝ, J. Možnosti zvýšení dodávek elektrické energie z Jaderné elektrárny Dukovany [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem práce bylo v rámci projektu Bezpečně 16 Tera EDU (Možnosti zvýšení dodávek elektrické energie z Jaderné elektrárny Dukovany) analyzovat změny, které probíhají v Jaderné elektrárně Dukovany za účelem zvýšení dodávek elektrické energie do sítě, a provést kontrolu výběru nového koncového jímače tepla (ventilátorové věže) systému technické vody důležité (TVD) pro případ ztráty stávajících chladicích věží vlivem extrémního větru. Práce má prakticky dvě části. V první části práce se student vzhledem k zadanému tématu práce stručně zabývá jadernými elektrárny ve světě a v České republice, analýzou využití projektových rezerv v Jaderné elektrárně Dukovany a zkrácením odstávek. Stěžejní částí práce je druhá část – kapitola 4 – kontrola výběru koncového jímače tepla systému technické vody důležité (TVD) v Jaderné elektrárně Dukovany. Pro řešení tohoto úkolu byl vypracován matematický model systému TVD. Model se skládá ze tří částí: hlavního výrobního bloku, kontrolovaného koncového jímače tepla a centrální čerpací stanice. Tyto bloky jsou spojeny potrubím systému TVD. Základním problémem je vytvoření takového matematického modelu TVD, který by s dostatečnou přesností simuloval situace za normálního provozu i během havarijních situací vzniklých poruchami. Při tvorbě modelu byl použit zjednodušený předpoklad, že všechna zařízení hlavního výrobního bloku jsou chlazena vodou systému TVD o stejné teplotě (o teplotě na vstupu do hlavního výrobního bloku - nebylo uvažováno postupné ohřívání chladicí vody). Vzhledem ke složitosti zadání byla zvolena metoda numerického řešení.Vhodným programem pro numerické řešení termohydraulického návrhu je použitý program Microsoft Excel 2007. Nevýhodou tohoto programu je hardwarová náročnost. Matematický model vytvořený studentem obsahuje 44 rovnic pro jeden časový krok. V závěru práce je provedeno zhodnocení výběru koncového jímače tepla. Na obr. P-12 jsou zobrazeny všechny časové závislosti teplot na vstupu do hlavního výrobního bloku (křivka V1 3 x 2 - první varianta a konfigurace ventilátorové věže se šesti chladicími buňkami; křivka V1 3 x l - první varianta a konfigurace ventilátorové věže se třemi chladicími buňkami; křivka V2 3 x 2 - druhá varianta a konfigurace ventilátorové věže se šesti chladicími buňkami; křivkaV2 3 x l - druhá varianta a konfigurace ventilátorové věže se třemi chladicími buňkami). Výsledky ukázaly, že konfigurace věže se třemi chladicími buňkami nesplňuje zadané požadavky. Práce je vypracována velmi pečlivě, veškeré potřebné pojmy byly vhodně vysvětleny. Předložená práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a proto ji doporučuji k obhajobě.
1. Bakalářská práce v dostatečném rozsahu odpovídá uvedenému zadání, viz Otázky k obhajobě, ot. A). 2. Hlediska struktury a návaznosti jednotlivých částí práce byla dodržena. 3. Práce v rámci zvoleného téma vhodným způsobem popisuje klady, zápory, možnosti i rizika provozu jaderné elektrárny. Práce je kvalitním dílem po stránce technické a aplikovaných znalostí studenta. Drobným nedostatkem je absence celkového závěru práce. 4. Nové poznatky přináší bakalářská práce v oblasti managementu plánování (kap. č. 3) a zvyšování nároků na bezpečnost JE (kap. č. 4). . 5. Charakteristikou výběru studijních pramenů a obsahu práce je technická odbornost z oblasti provozu JE. 6. Formální i jazyková úprava práce byla dodržena. 7. Využití práce je možno očekávat nejen v oblasti publikace (odborné články atp.), ale i praxe. 8. Doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 51932