SAMEK, J. Identifikace poruch u vinutí střídavých strojů během výroby [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student se ve své práci zabýval identifikací poruch vinutí střídavých strojů během výroby. Při vypracování postupoval samostatně a pokud bylo potřeba využíval konzultace s vedoucím. Práce je zaměřena do praxe, celá řada podnětů a požadavků vzešla z výrobního podniku. Práce je napsaná pečlivě a až na několik nepovedených obrázků má pěknou grafickou úroveň a je psána pečlivě. Práci doporučuji k obhajobě.
Autor bakalářské práce klasifikuje její obsah do tří hlavních kapitol. První kapitola pojednává o procesu výroby statorů a jejich kvalitativní kontrole. Již v této kapitole autor upozorňuje na problémy týkající se materiálů, obráběcích procesů a hlavně lidského faktoru, které velkým způsobem ovlivňují kvalitu vyráběných částí statoru. Ve druhé kapitole diplomant reflektuje značnou část významných zahraničních i domácích publikací (46) zabývajících se poruchami statoru obecně, jejich měřením, identifikací a klasifikací. Na základě informací získaných z druhé kapitoly a problémů popsaných během výroby (kap. 1) se autor rozhodl zaměřit na metodu částečných výbojů. Její princip, význam a důležitost jsou popsány v kapitole 3, včetně vlivu na kvalitu izolace stroje, velikost izolačního odporu a odolnost vůči zkratu. V této kapitole autor metodiku rovněž demonstruje na vyrobených prototypech, kde jsou simulovány nejvíce se vyskytující chyby ve vinutí. Chyby jsou zde měřeny a vyhodnoceny. Zde bych poukázal na výhody zvolené metody, pomocí které je možné s jistou pravděpodobností stanovit, jak kvalitní je vyrobený vzorek (série měření chyb na prototypech – praktická část práce). Dále bych upozornil na další aspekty, které nemusí být zjistitelné pomocí rázové vlny, například kvalita měděného drátu, jeho poškrábání či zeslabení, nebo kvalita drážkové, fázové izolace. Metoda je dobrou predikcí a ukazatelem toho, že některé z výše uvedených poruch mohou někdy nastat. Práce je psána srozumitelnou formou, kapitoly na sebe navazují, obrázky jsou vysvětleny a popsány. Formální stránku hodnotím na velmi dobré úrovni. Obsah práce hodnotím také na velmi dobré úrovni. Zpracování a význam pro praxi hodnotím rovněž na velmi dobré úrovni. Vše nasvědčuje tomu, že se autor práce musel dobře zorientovat v dané problematice. Pravidelné návštěvy výrobního závodu diplomanta posunuly na vyšší úroveň, stejně tak bylo přínosné i aktivní zapojení se do výroby statorů a jeho měření. Tento přístup zajisté vedl k rozšíření vědomostí sahajících nad rámec bakalářského studijního programu FEKT. Nad rámec práce považuji zmínky o vlivech délek napájecích kabelů z měničů k motorům, které mohou špatným návrhem indukovat vf špičky, a tím zvyšovat ztráty ve stroji, až ho úplně zničit (reklamace po půl roce apod.). Dále zmínky o Cu drátu omezujícím vznik koróny přidáním chemických látek, a v neposlední řadě sérii norem, podle kterých je možné stanovit oblasti, kdy je stroj provozuschopný, provozuschopný za určitých podmínek a vadný (může se hodit při měření částečných výbojů). Závěrem bych chtěl konstatovat, že všechny body zadání byly splněny. Práci hodnotím na 95 bodů a navrhuji známku A.
eVSKP id 72523