KRAČMAR, L. Anténa pro mobilní mikrovlnný generátor vysokého výkonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Mikulášek, Tomáš

Cílem bakalářské práce byl návrh směrové antény pro výkonový mikrovlnný generátor pracující v pásmu ISM 2,4 GHz. Student vybral vhodný anténní zářič, který použil pro návrh lineárního pole o šesti elementech. Kromě návrhu antény se dále zabýval návrhem napájecí části antény přesněji přechodem z koaxiálního vedení magnetronu na kovový vlnovod. Student během řešení práce postupoval samostatně a systematicky, o čemž svědčí např. kompletní demontáž magnetronu za účelem získání přesných rozměrů koaxiálního vývodu. Z toho důvodu je část práce věnována také rozboru funkce magnetronu. Anténu, kterou student vyrobil svépomocí, se bohužel nepodařilo plně verifikovat měřením, zejména z důvodu nemožnosti měřit anténu v anténní komoře ve vzdálené oblasti. Nicméně z měření činitele odrazu je zřejmá správná funkce antény, byť lehce frekvenčně posunutá. Student navrhl postup na doladění antény. Experimentální měření spektra magnetronu pomocí antény neproběhlo z časových a organizačních důvodů. Zadání práce však považuji za splněné. Práci bych vytkl lehké formální nedostatky např. nekonzistentní číslování obrázků nebo uvádění směrovosti či útlumu v záporných decibelových hodnotách.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Láčík, Jaroslav

Cílem předložené práce je návrh antény včetně přechodu tak, aby mohla být napájená magnetronem. Text práce je psána česky a je rozdělen do osmi kapitol. První kapitola popisuje základní vlastnosti magnetronu. Druhá kapitola velmi stručně popisuje vlnovody. Třetí kapitola se zabývá návrhem přechodu magnetron-vlnovod v programovém prostředí ANSYS HFSS. Čtvrtá kapitola popisuje měření parametrů magnetronu. Pátá kapitola pojednává o výběru vhodné antény a v následné šesté kapitole je vybraná lineární štěrbinová anténní řada navržena v programovém prostředí ANSYS HFSS. Sedmá kapitola popisuje výrobu a měření lineární štěrbinové řady a osmá kapitola shrnuje dosažené výsledky. K práci mám následující poznámky: - Základní teoretické znalosti týkající vlnovodů (kap. 2) a uvažovaných antén (kap. 5) jsou prezentovány dost povrchně až zkresleně. - Popis návrhu přechodu magnetron-vlnovod v kap. 3 je dost stručný. Postrádám jasný popis přechodu včetně relevantních částí magnetronu pro tento přechod a rovněž zmínku o použitých materiálech v modelu přechodu. Rozložení pole uvedeno na obr. 3.3 mohlo být prezentované názorněji. - Vztahy pro výpočet zisku (5.1) a (5.2) nejsou zapsány zcela správně, protože zde není uvedená účinnost antény. - V kap. 6 postrádám výsledné rozměry navržené antény, kmitočet, pro který jsou zobrazeny vyzařovací diagramy a rovněž vyzařovací diagramy pro křížovou složku polarizace. - Změřené vyzařovací diagramy navržené antény jsou bohužel poměrně dost zatíženy okolním prostředím, nicméně dle mého názoru by bylo fajn je prezentovat v jednom grafu spolu se simulovanými hodnotami. - Z formálního hlediska je práce zpracována na nižší úrovni. Zadání práce považuji za splněné.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 141534