DRÁPAL, A. Modifikace elektroizolačního laku mletou slídou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Předložená diplomová práce seznamuje s nedestruktivními metodami měření dielektrických vlastností látek a experimentálním prověřením základních dielektrických vlastností epoxidové pryskyřice dotované mikromletou slídou jako plnivem. Bc. Aleš Drápal realizoval veškeré experimentální práce v laboratořích Ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 51 strany včetně seznamu použité literatury. V práci správně rozlišuje teoretickou a experimentální část; tyto části jsou doplněny úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů. Teoretická část se zabývá fyzikálními jevy a veličinami v dielektrickém materiálu, problematikou složené soustavy, charakteristikou elektroizolačních laků a slídy. V experimentální části popisuje autor zkušební vzorky, jejich výrobu a přípravu k měření, měřicí metodiku včetně specifikace použitých měřicích přístrojů a postupu měření. V dalším jsou uvedeny výsledky experimentálního zkoumání vlastností zkušebních vzorků metodou dielektrické relaxační spektroskopie ve frekvenční a časové oblasti, zpracované formou přehledných grafických závislostí. Na obrázcích je vidět, jednak frekvenční závislosti obou složek komplexní permitivity, jednak časové závislosti absorpčních a resorpčních proudů a vnitřní rezistivity vzorků. Výsledky měření relativní permitivity, dosažené ve frekvenční oblasti, jsou porovnány na vybraném kmitočtu s hodnotami vypočtenými aplikací směsných vztahů. Právě na matematické a fyzikální interpretaci výsledků experimentu, která mohla být rozsáhlejší, je vidět určitá časová tíseň při dokončování diplomové práce. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně, vnější úprava a grafické zpracování mají charakter odpovídající vysokoškolskému technickému dokumentu. Požadavky zadání student splnil, rozsáhlejší mělo být studium a charakteristika stejnosměrných a střídavých diagnostických metod, používaných pro prošetřování vlastností elektroizolačních systémů. V práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval s potřebnou iniciativou. S ohledem na časové možnosti konzultoval jednotlivé etapy práce i dosažené výsledky; na všechna jednání přijížděl dostatečně připraven. Uvedené nedostatky nijak významně nesnižují celkovou úroveň projektu; předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky provedených experimentů lze využít při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Frk, Martin

Diplomant se ve své práci zabýval problematikou kompozitních materiálů a teorií směsných vztahů. Z diagnostických metod se zaměřil pouze na metodu dielektrické relaxační spektroskopie; přehled ostatních elektrických diagnostických metod v práci postrádám. V rámci experimentální práce připravil několik sad lakových vzorků plněné různým podílem mikromleté slídy a proměřil a vyhodnotil frekvenční závislosti složek komplexní permitivity a časové závislosti nabíjecích a vybíjecích proudů. Pan Aleš Drápal s drobnými výhradami splnil zadání diplomové práce. Odborná úroveň diplomové práce, zejména teoretické části, dosahuje průměrných kvalit, což je dáno převážně druhem použité literatury. Student se orientoval z větší části jen na literární zdroje v podobě interních skript ústavu elektrotechnologie. I přesto však sepsaný text splňuje všechny požadavky kladené na diplomovou práci. K matematické a fyzikální interpretaci využil pan Drápal různých směsných vztahů, na základě kterých stanovil hodnotu relativní permitvity jednotlivých lakových vzorků s různým podílem plniva. Rovněž stanovil i relativní odchylky vypočítaných a naměřených hodnot relativních permitivit. Interpretace zjištěných nabíjecích resp. vybíjecích závislostí se v práci nevyskytuje. Uvítal bych např. aproximaci průběhů vhodnou matematickou funkcí, výpočet polarizačních indexů nebo pro porovnání přehled ve formě tabulky, uvádějící vnitřní rezistivity jednotlivých lakových vzorků v časech 60 s (podle příslušné ČSN normy). V kapitole vyhodnocení experimentu a závěru student uvádí jen obecné zhodnocení, že došlo ke snížení či zvýšení toho či onoho parametru či průběhu, což je přímo patrné z grafických závislostí. Po formální stránce zpracování textové i grafické podoby je diplomová práce na dobré úrovni s občasným výskytem stylistických a typografických nedostatků. Z věcných nedostatků je nutné upozornit jen na následující: - zbytečné uvádění názvu závislosti v záhlaví grafu a současně pod grafickými závislostmi (str. 37 - 39, str. 44 - 47) - uspořádání seznamu použité literatury je nesystematické (není podle abecedního pořadí autorů ani podle numerické posloupnosti uvedené v textu) - rozpor v tvrzení na str. 8 - O elektrické vodivosti se předpokládá …, že volnými nosiči nábojů jsou ionty. Zpravidla se jedná o ionty příměsí a nečistot. Tato elektrická vodivost se ovšem v izolantech nevyskytuje.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Formální zpracování práce C 7/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Odborná úroveň práce C 37/50
Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 20848