KADLUBCOVÁ, A. Bezkontaktní monitorování pohybu osob [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Tématem práce studentky Anny Kadlubcové byl návrh zařízení pro bezkontaktní monitorování osob, konkrétně pacientů, měřením profilu vzdáleností objektů od stropů v lůžkovém pokoji. Práce má poměrně logické členění – úvodní část pojednává o možnostech bezkontaktního měření vzdálenosti, zde spatřuji absenci popisu optických senzorů typu „Time-of-Flight“. Část věnující se samotnému návrhu obsahuje analýzu požadavků zadání a systémový návrh a graduje tak vlastní realizací ve 3. části práce. Ta spočívá v implementaci ultrazvukových senzorů, řídicí jednotky a sestavení softwaru pro měření. Poslední fází je návrh předávacího protokolu, který umožní integraci do jiného komerčního zařízení. Po formální stránce nemám k práci výhrady. V práci je použito celkem 32 zdrojů, což je na ryze realizační téma práce zcela dostačující. Uvedené zdroje jsou řádně citovány. Přiložené přílohy dokumentují klíčové části řešení. V kapitole 4 vítám grafické znázornění experimentu, které čtenáři objasní, co byla vlastně měřeno. U experimentu 2 (část 4.2.2) si nejsem jistý, zda „heat mapa“ na obr. 4.8 skutečně odpovídá procesu z obr. 4.7. Na škodu práce jsou místy technicky nepřesné či vágnější formulace. Během semestru studentka přistupovala k řešení velmi aktivně, pravidelně využívala konzultace i možnost práce v laboratoři, díky čemuž bylo možné sledovat a směrovat další postup práce. Zadání práce je zcela splněno. Předloženou diplomovou práci studentky Anny Kadlubcové hodnotím známkou „výborně“.
Studentka představila po mnoha stránkách kvalitní diplomovou práci disponující po formální a jazykové stránce dobře zpracovaným obsahem s logicky navazujícími kapitolami. Velice dobře je zpracována praktická část, která vhodným způsobem prezentuje návrh a řešení, popis je doplněn vývojovými a blokovými schématy, grafickými schématy a ukázkami kódu, technickou dokumentací. Práce je současně na dobré odborné úrovni. Zadání považuji za splněné. Výtku mám k provedené rešerši. V této části studentka čerpá z celé řady literatury zabývající se senzory a věnuje se zejména metodám a funkci senzorů pro měření vzdálenosti založených na různých fyzikálních principech. Studentka se měla věnovat ultrazvukovým a optickým senzorům, přitom jsou v práci optické senzory představeny jen stručně v základním provedení reflexních senzorů s LED. V této části postrádám uvedení jednotlivých příkladů senzorů, porovnání vlastností ultrazvukových a optických senzorů a vyvození výběru senzoru pro praktickou část práce. Dle mého názoru také studentka opominula možnosti využití optických senzorů typu Time of Flight (ToF) využívající často laserové IR světlo, které jsou používány při měření vzdálenosti a skenování prostoru v reálném čase. Ty nejsou v rešerši zahrnuty. Další připomínku mám k prezentovaným výstupům jednotlivých experimentů v kapitole 4. U každého experimentu je uveden počáteční stav a koncový stav. Děj je popsán jen stručně, mnohdy bez uvedení přesného časování a uvedení vzdáleností / pozice překážky v experimetu, a to např. formou “Do scény je vsunutý objekt.” Studentka děj a detekované vzdálenosti komentuje detailněji zpětně z naměřených hodnot. Různé změny nebo anomálie patrné v grafickém znázornění (obr. 4.6, 4.8 a 4.10) zůstávají nevysvětleny. I přes tyto nedostatky práci hodnotím kladně s celkovým hodnocením 80 body.
eVSKP id 150845