ZUGÁREK, A. Implementace šifrovacích algoritmů na platformě FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Smékal, David

Cílem práce bylo realizovat návrh programu pro šifrování síťového provozu pomocí zvoleného šifrovacího algoritmu. Tím byl vybrán šifrovací standard AES, který byl implementován na platformu FPGA. Vytvořené řešení je funkční, program správně šifruje vstupní data, tím považuji zadání za splněné. Student pravidělně využíval konzultace, však podcenil čas na realizaci, proto chybí reálné otestování na hardwaru. Časový pres se promítl i ve zpracování textové práce. Text obsahuje drobné stylistické chyby a je místy hůře čitelný. Autor často používá hovorové výrazy. Oceňuji podrobný popis řešení v kap. VLASTNÍ IMPLEMENTACE, kde je čtenář podrobně seznámen s realizací projektu. Kapitola obsahuje vývojové diagramy popisující princip funkčnosti návrhu. Rychlost šifrovacího jádra je kolem 30 Gb/s při 400 MHz, což je dobrý výsledek. Finální firmware je zprovozněn na 80 MHz, kdy je rychlost degradována na 1,3 Gb/s, kdy bych očekával vhodnější optimalizaci, na kterou však nezbyl čas. Kvůli výše uvedeným nedostatkům hodnotím práci dobře, známkou C, 70 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Sládok, Ondřej

Bakalářská práce se zabývá implementací šifrovacích algoritmů na platformě FPGA. V úvodu student popisuje vývoj nových šifer, neustálé zrychlování výpočetních technik. Ale uvádí, že technologie Ethernet dosahuje rychlosti 100 Mbit/s a pracuje se na rychlosti 400 Mbit/s, což je v dnešní době málo. Jedná se totiž o Gbit/s. Teoretická část je velmi stručná, chybí zde podrobnější popis o kartě COMBO, která je osazena čipem FPGA, či více o frameworku NetCOPE, jazyce VHDL atd... Podrobněji je pak popsána problematika šifry AES, kterou si autor vybral k implementaci. Nutno ale podotknout, že student vychází pouze z jednoho zdroje a jedná se o překlad z angličtiny. Kladně hodnotím použití vývojových diagramů a blokových schémat pro lepší pochopení. Po formální stránce je práce na dobré úrovni s minimálním počtem gramatických a typografických chyb. Celkově konstatuji, že student splnil zadání a jeho řešení je funkční. Program dokáže expanzi šifrovacího klíče, zpracovávat data v obou směrech – šifrovat, dešifrovat. Nedostatkem programu včetně NetCOPE, který běží na základní frekvenci 80 MHz, je jeho pomalá rychlost zpracovávání dat pouze 682 Mbit/s. Dalším nedostatkem je lepší optimalizace a větší využití čipu FPGA, proto hodnotím práci stupněm D/69 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
69

Otázky

eVSKP id 101867