MORGAENKO, K. Simulace adheze a transmigrace imunitních buněk stěnou kapilár [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Studentka se v práci seznámila s „in-vitro“ experimenty v oblasti mikrofluidních systémů simulujících kapiláry. Dále navrhla vhodné „in-vitro“ kultivační jamky, kde je možno vytvořit vrstvu endoteliálních buněk a pomocí konfokálního mikroskopu sledovat transmigraci leukocytů. Závěrem práce provedla analýzu akvizičních dat a diskutovala dosaženy výsledky. Řazení kapitol je přehledné a celkově je práce srozumitelná, ačkoliv po formální stránce obsahuje stylistické chyby a občasné neodborné vyjadřování. Studentka pravidelně docházela na laboratorní experimenty a vhodně využívala konzultačních hodin. Použitá literatura je složena z relevantních zdrojů a obsahuje také množství zahraničních publikací, které v práci vhodně používá. Zadání bakalářské práce považuji za splněné, práci hodnotím stupněm B/85 bodů a doporučuji k obhajobě.
Práce je příliš členěná, obsahuje ve výsledku celkem 10 kapitol. Je to způsobeno zejména tím, že některé hlavní kapitoly jsou velmi krátké. Příkladem jsou kapitoly 5 a 6. Studentka se v práci dle zadání měla v literární rešerši zabývat metodami experimentálními metodami kultivace a sledování endoteliálních buněk. Některé používané postupy a metody nebyly prostudovány a popsány v dostatečné míře dle zadání. Jejich přehled zahrnuje jen několik stran práce. Studentka se naopak mnohdy ve zbytečně širokém rozsahu zabývá teorií mikroskopie či buněčnou biologií. V praktické části studentka provedla řadu experimentů. Získané obrazy byly zpracovány dle navrženého algoritmu. V práci ale postrádám jeho názorné schéma. Algoritmus je dle ukázek založen na metodě segmentace obrazu a následujících krocích zahrnujících morfologické operace. Výsledkem je binární obraz s oblastmi zahrnujícími endoteliální buňky. Studentka pak počítá poměr počtu černých a bílých pixelů. V práci není hodnocena přesnost algoritmu. Vzhledem k tomu, že jsou v binárních obrazech zahrnuty i široké oblasti mimo buňky, algoritmus může mít v mnoha případech sníženou přesnost anebo nemusí být tento postup považován za korektní. Po formální stránce obsahuje práce občasné chyby. Odkazy na literaturu v textu jsou chybně formátovány, buď jsou obsaženy přímo názvy titulů literatury, nebo někdy dokonce několikařádkové reference. Některé obrázky jsou hůře čitelné, např. Figure 5 a Figure 6. Zadání považuji za splněné, avšak v některých částech s nižší úrovní odbornosti.
eVSKP id 93495